Silnik gazowy od Cummins na BusWorld 2019 – nowość bez emisji tlenków azotu

Silniki na gaz ziemny od Cummins praktycznie nie będą emitować tlenków azotu (NOx). Producent zaprezentował nową jednostkę napędową na CNG lub LNG w czasie targów BusWorld 2019 w Brukseli. Silnik L9N zasilany metanem nadal oferuje 280 lub 320 KM, ale jednocześnie spełnia surowe wymogi emisji spalin Euro 6d.

Cummins L9N to silnik na gaz dostępny z mocą 280 KM (209 kW) i 320 KM (239 kW). Znakomicie spisuje się jako źródło napędu ciężkich pojazdów na gaz pracujących w środowisku miejskim. Są to autobusy na CNG i LNG o długościach 12 – 18 metrów (m.in. w ofercie Autosan, Solaris i Solbus). W ciężarówkach na gaz Cummins trafił pod maskę Renault D-Wide oraz Volvo FE. Dzielenie tej samej platformy silnika co wersji diesel (Cummins L9), zapewnia gazowej jednostce L9N sprawne przyspieszenie i bezproblemowe pokonywanie pochyłości. Szczytowy moment obrotowy gazowego silnika to 1356 Nm przy 1300 obr / min.

Ulepszenia konstrukcyjne silnika L9N pozwoliły na szybsze osiągnięcie idealnego stechiometrycznego punktu spalania. Następnie silnik utrzymuje ten punkt konsekwentnie w całym zakresie prędkości roboczych silnika. W rezultacie silnik L9N wykazał zdolność do obniżenia emisji NOx o 80 procent poniżej normy Euro VI wynoszącej 0,46 grama na kilowatogodzinę (g / kWh). Redukcja emisji PM jest równie imponująca przy poziomach o ponad 90 procent niższych niż norma 0,01 g / kWh.

Źródło: Cummins

Zobacz także
– Solaris Urbino CNG – specyfikacja techniczna
– Koszt zakupu autobusów CNG
– Katalog autobusów CNG/LNG