CNG zasili autobusy miejskie w PKM Katowice

CNG w Katowicach zasili autobusy miejskie należące do samorządowego przewoźnika PKM. Pod koniec listopada 2022 roku firma ogłosiła przetarg na dostawę 8 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Nowe pojazdy mają być fabrycznie zasilane gazem ziemnym lub biogazem i będą miały 12 metrów długości. Ekologiczne autobusy zasilane biogazem mają trafić do przewoźnika z końcem 2023 roku.

Przetarg na autobusy CNG w PKM Katowice to jedno z nielicznych postępowań na dostawę gazowych autobusów gazowych w 2022 roku. Wysokie ceny gazu ziemnego mocno wystudziły plan przewoźników miejskich w Polsce co do zakupu autobusów zasilanych metanem. PKM Katowice podnoszą jednak, że CNG to nadal ważne paliwo alternatywne – koszt zakupu autobusu na gaz ziemny jest niewiele wyższy od zasilania olejem napędowym. Kolejnym ważnym atutem jest możliwość zastosowania biometanu – bioCNG – w miejsce gazu ziemnego. Całkowicie odnawialny biogaz to znacząca redukcja emisji CO2 i najtańszy sposób na zastosowanie zeroemisyjnego paliwa w transporcie.

Autobusy na CNG dla PKM Katowice będą miały 12 metrów długości. Pierwsza partia 8 pojazdów na gaz ziemny powinna dotrzeć do Katowic przed końcem 2023 roku. Nowe autobusy na biogaz / gaz ziemny będą wyposażone w pakiet nowoczesnych udogodnień – klimatyzację, informację pasażerską czy ładowarki USB. PKM Katowice oczekuje, że zasięg na jednym tankowaniu CNG wyniesie przynajmniej 450 kilometrów. Zasilanie gazem ziemnym ma pozwalać na normalną eksploatację pojazdu przy temperaturze nawet -30 stopni Celsjusza. Oferty na dostawę autobusów CNG poznamy pod koniec grudnia 2022 roku.

Źródło: PKM Katowice

Zobacz także
– Autobusy MAN na CNG już w Kielcach, czekają na stację tankowania
– Solaris Urbino 18 CNG już na liniach miejskich w Radomiu
– Starachowice kupią 20 autobusów CNG i zbudują stację gazu ziemnego