Quantron QLI FCEV – dostawczak na wodór jeździ dla IKEA w Austrii

Auto dostawcze na wodór jeździ dla IKEA Austria. Niemiecki producent dostarczył na austriacki rynek 5 aut dostawczych Quantron QLI FCEV z ogniwem wodorowym. Dostawczak z ogniwem paliwowym bazuje na konstrukcji Iveco Daily. IKEA Austria do 2025 roku zwiększy swoją flotę zeroemisyjnych pojazdów wodorowych do 40 sztuk.

Quantron dostarczył w 2023 r. ponad 90 pojazdów elektrycznych i wodorowych. Ponad 40 aut użytkowych o zerowej emisji trafiło do regionu DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Wśród nich znaczącym kamieniem milowym jest dostawa pięciu pojazdów z wodorowymi ogniwami paliwowymi dla IKEA Austria. Firma wybrała model QUANTRON QLI FCEV i są to pierwsze na świecie pojazdy napędzane wodorem, które wykorzystuje IKEA. Szwedzka firma ogłosiła zamiar powiększenia swojej floty wodorowej do 40 pojazdów do 2025 roku na rynku austriackim.

„Zaufanie głównych klientów, takich jak IKEA Austria, do QUANTRON pokazuje, że podążamy właściwą drogą. Od dwóch lat pomagamy firmie w osiąganiu celów w zakresie dekarbonizacji dzięki naszym pojazdom akumulatorowym, a teraz także pojazdom wodorowo-elektrycznym” – powiedział Andreas Haller, założyciel i prezes wykonawczy QUANTRON AG.

Quantron QLI FCEV – schemat pojazdu (źródło: Quantron)

Quantron QLI FCEV to auto dostawcze na wodór bazujące na konstrukcji Iveco Daily 40C. Auto dostawcze wyposażone jest w ogniwo paliwowe o mocy 45 kW. Wyprodukowana tu energia trafia następnie do akumulatora trakcyjnego o pojemności 37 kWh o napięciu 400 V. Źródłem napędu w pojeździe jest centralny silnik elektryczny o mocy maksymalnej 150 kW, a maksymalny moment obrotowy to 1250 Nm. Zainstalowane zbiorniki na wodór mogą zmagazynować 8,2 kg paliwa wodorowego. Maksymalny zasięg na jednym tankowaniu to 450 kilometrów. Maksymalna prędkość pojazdu to 80 km/h. Tankowanie do pełna trwa krócej niż 15 minut. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu to 4,2 tony. Ładowność pojazdu Quantron szacuje na 1457 kilogramy.

Źródło: Quantron AG