Ciężarówka z silnikiem na wodór jeździ dla IKEA

Ciężarówka z silnikiem na wodór od Westport pomyślnie zakończyło drugie testy eksploatacyjne. Na początku grudnia 2023 przewoźnik KAJ Inrikes podsumował dwumiesięczne testy z ładunkami IKEA w Szwecji. Prototypowa ciężarówka z silnikiem na wodór H2 HPDI obsługiwała dostawy towarów z centrum dystrybucyjnego Elmhult. Wcześniejsze testy wodorowego Volvo były prowadzone w 2023 roku w Hiszpanii.

Testy ciężarówki z silnikiem wodorowym zweryfikowały cały ekosystem wodorowy jak produkcja zielonego wodoru; stacje tankowania wodorem i ciężarówkę z unikalną technologią HPDI firmy Westport. Finalnym nabywcą usług transportowych była IKEA Sweden. Ola Henriksson, starszy menedżer produktu w firmie Scania, skomentował: „Świetnie spędziliśmy dzień uczestnicząc w prezentacji technologii układu paliwowego Westport H2 HPDI i doceniamy tę wspólną inicjatywę oraz gościnność KAJ Inrikes i okolicznych graczy w branży wodorowej ekosystem.” Kontynuował: „Scania pozostaje wierna swojemu celowi, jakim jest dążenie do przejścia na bardziej zrównoważone systemy transportu, a technologia wykorzystania wodoru w silniku spalinowym stanowi interesującą ścieżkę dekarbonizacji, ponieważ stanowi atrakcyjne rozwiązanie charakteryzujące się dużą dojrzałością i krótkim czasem wdrożenia rynek.”

Współpraca pomiędzy Westport a kluczowymi partnerami z zakresu transportu i energii obejmuje:

  • KAJ Inrikes – firma transportowa „skoncentrowana na ekologii”, wykonująca transport dla IKEA i innych kluczowych klientów na obszarze Ęlmhult i Jönköping.
  • Smålandslogistik – firma transportowa zajmująca się transportem długodystansowym i dystrybucją, która uznała środowisko i dekarbonizację za ważne obszary, w których może wnieść znaczący wpływ poprzez swoją codzienną działalność.
  • Metacon AB, dostawca paliwa wodorowego, szwedzki dostawca technologii energetycznych, w tym elektrolizerów i reformerów do rafinacji wodoru z biogazu.
  • Hydri AB, firma zajmująca się infrastrukturą wodorową, budująca i obsługująca kompletną sieć stacji tankowania zielonego wodoru w Szwecji.

Układ paliwowy H2 HPDI firmy Westport do silników spalinowych stanowi solidne i niedrogie rozwiązanie o wyższej mocy i momencie obrotowym niż ten sam silnik zasilany olejem napędowym. Ponadto Komisja Europejska zaleciła definicję pojazdu o zerowej emisji w ramach nadchodzącego rozporządzenia HD CO2; Westport oczekuje, że pojazdy napędzane H2 HPDI będą spełniać tę definicję ZEV dla szeregu ciężkich pojazdów użytkowych. W ramach tych wspólnych wysiłków ciężarówka Westport wyposażona w układ paliwowy HPDI zasilana wodorem ciągnęła przyczepę wypełnioną około 40 tonami produktów wyposażenia domu IKEA, demonstrując wysoką wydajność silnika na wodorowego z zamkniętą komorą spalania.

Kaj Johansson, prezes KAJ Inrikes, skomentował: „Jako pierwszy przewoźnik transportu ciężkiego w Szwecji spełniający wymogi normy Euro VI, bardzo poważnie podchodzimy do redukcji emisji. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej demonstracji, ponieważ ilustruje ona nasze zaangażowanie w IKEA i wszystkich naszych klientów, aby wspierać ich cele w zakresie dekarbonizacji transportu”. Kontynuował: „Układ paliwowy H2 HPDI firmy Westport to przystępna cenowo i wydajna technologia, ponieważ utrzymuje obecną platformę układu napędowego i silnika o zapłonie samoczynnym, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność, której potrzebujemy przy niskich kosztach w celu dekarbonizacji w transporcie dalekobieżnym”.

„Przewóz ciężkich ładunków jest uznawany za jedno z najtrudniejszych zastosowań w transporcie, jeśli chodzi o dekarbonizację. Te floty transportu ciężkiego wymagają zrównoważonych technologii, które są opłacalne dla ich operacji, a także praktyczne i niedrogie na dzisiejszym rynku” – powiedział Anders Johansson, wiceprezes ds. Heavy-Duty OEM dla układów paliwowych Westport. „Jesteśmy zachęcani, aby zobaczyć, jak globalny gigant handlu detalicznego, taki jak IKEA, testuje w terenie naszą prototypową ciężarówkę H2 HPDI w ramach kontinuum dekarbonizacji, doświadczając na własnej skórze solidności systemu i jego rzeczywistych korzyści”.

„Cieszymy się ładunki obsługiwane przez KAJ Inrikes, służą do testowania pojazdu napędzanego wodorem” – powiedział Michal Silhacek, kierownik kategorii ds. terenu w IKEA Supply Chain Operations. „Z niecierpliwością czekamy na zbadanie możliwej roli tego rozwiązania technicznego w naszym przyszłym transporcie o zerowej emisji”.

„Technologia Westport H2 HPDI wywarła na nas duże wrażenie” – skomentował Nicklas Svensson, starszy menedżer w Smålandslogistik. „Jego wysoka wydajność, mocne osiągi i potencjał działania na duże odległości to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Nasze zaufanie wzmacnia oparcie na tradycyjnym układzie napędowym, zapewniającym minimalne inwestycje w nowe obiekty warsztatowe. Dodatkowo możliwość dostosowania systemu dla biogazu to znacząca zaleta, zgodna z naszą wizją samowystarczalności paliwowej, ponieważ możemy wykorzystać lokalną biomasę i nadwyżkę energii elektrycznej, przekształcając je w paliwo dla naszej floty samochodów ciężarowych”.

Christer Wikner, prezes i dyrektor generalny Metacon, skomentował: „Wspaniale było zobaczyć dzisiaj technologię Westport w akcji. Oznacza to, że wodór może teraz napędzać pojazdy o dużej ładowności i zapewniać wyższą wydajność, moc i moment obrotowy niż odpowiadający mu silnik wysokoprężny. wprowadzenie wysokowydajnych silników spalinowych na wodór będzie w stanie przyspieszyć transformację sektora transportu bez konieczności dostosowywania się klientów do jakichkolwiek realnych zmian innych niż paliwo stosowane w ich ciężarówkach.”

„Technologia Westport umożliwia zasilanie pojazdów ciężarowych ekologicznym wodorem w silniku spalinowym i jest to kamień milowy zgodny z ciągłym rozwojem największej szwedzkiej sieci stacji wodorowych przez firmę Hydris” – powiedział Peter Enå, dyrektor generalny Hydri AB . „Jesteśmy podekscytowani możliwością przyczynienia się do transformacji, w której wysokowydajne pojazdy napędzane wodorem stają się normą, a postępy Westport potwierdzają, że podążamy właściwą drogą. Razem wzmacniamy fundament, na którym można budować zrównoważony sektor transportu. ”

Źródło: Westport Fuel Systems