Mercedes Unimog z silnikiem na wodór testowany w Niemczech

Wodór zasila silnik w Mercedes Unimog U430, który jest intensywnie testowany przy obsłudze niemieckich autostrad. Ciężarówka Mercedes z silnikiem na wodór wykonuje przede wszystkim intensywne prace utrzymaniowe jak koszenie traw czy czyszczenie infrastruktury drogowej. W przyszłości testowy egzemplarz Unimog zasilany wodorem będzie mógł wykonywać m.in. prace rolnicze. Prace nad wodorową wersją Mercedes Unimog trwała 2 lata.

Mercedes Unimog w czasie tankowania wodorem (źródło: Mercedes Trucks)

Mercedes-Benz Special Trucks przetestował w rzeczywistych warunkach prototyp podwozia Unimog do urządzeń hydraulicznych z silnikiem spalinowym na wodór. Unimog to pojazd testowy, który służy do badania warunków, w jakich można wdrożyć spalanie wodoru jako uzupełnienie napędów akumulatorowo-elektrycznych i ogniw paliwowych. Na wyłączonym z eksploatacji odcinku autostrady pomiędzy Bayreuth a Bamberg inżynierowie zebrali dane pomiarowe podczas koszenia pobocza, przejazdów i tankowania na publicznej stacji tankowania wodoru. Dane zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju pojazdu. W testach uczestniczyli pracownicy Autobahn GmbH. Praktyczne testy w niskich temperaturach i zróżnicowanej topografii to ważny krok w trwającym projekcie rozwojowym „WaVe”, w ramach którego 18 partnerów pracuje wspólnie nad koncepcją napędu silnika spalinowego wodorowego.

Franziska Cusumano, dyrektor działu pojazdów specjalnych i pojazdów ciężarowych na zamówienie Mercedes-Benz: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnego stanu rozwoju pojazdu testowego. Po dobrych dwóch latach trwania projektu jesteśmy już w fazie praktycznych testów pierwszego działającego prototypu Unimoga wyposażonego w silnik spalinowy wodorowy. Testy z personelem Autobahn GmbH w Górnej Frankonii są dla nas szczególnie cenne, ponieważ tutaj możemy zebrać ważne informacje zwrotne z praktycznego zastosowania do dalszych prac rozwojowych.

Mercedes Unimog na wodór z zabudową specjalistyczną (źródło: Mercedes Trucks)

Mercedes-Benz Unimog zbudowany jest na bazie nośnika narzędzi Unimog U 430. W napędzie wykorzystującym alternatywną technologię wodorową zainstalowany jest specjalnie przerobiony silnik na sprężony wodór, systemami bezpieczeństwa i monitorowania oraz specjalistyczną telematyką. Podczas spalania wodoru w komorze silnika powstaje woda, która jest odprowadzana w postaci pary przez układ wydechowy. Rozstaw osi i długość platformy są tak zwymiarowane, aby zbiorniki wodoru można było zamontować za kabiną. Cztery certyfikowane przez TÜV zbiorniki wysokociśnieniowe o ciśnieniu 700 barów mieszczą łącznie około 14 kilogramów lotnego wodoru. Są one połączone w dwa podwójne zbiorniki, z których każdy obsługiwany jest niezależnie od siebie za pomocą sterownika zbiornika. Na kolejnym etapie rozwoju inżynierowie mają na celu zwiększenie pojemności, aby móc pokryć normalny dzień pracy. Silnik rozwija moc około 290 KM/1000 Nm i jest zauważalnie cichszy od odpowiednika zasilanego dieslem. Prototyp został wyposażony w kosiarkę czołową z dwiema głowicami koszącymi w celu uzyskania lepszego wglądu w tryb pracy.

Decydenci, nauka i biznes wdrożyli projekt WaVe w życie

Rozwój pojazdu testowego z silnikiem spalinowym wodorowym odbywa się w ramach finansowanego ze środków publicznych projektu „WaVe”. Projekt, finansowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec, jest realizowany wspólnie przez 18 partnerów z przemysłu i nauki i rozpoczyna się w lipcu 2021 r. Celem projektu WaVe jest zbadanie, w jakim stopniu konwencjonalny silnik wysokoprężny, źródło napędu trakcyjnego, elektrycznego i hydraulicznego można zastąpić silnikiem spalinowym napędzanym wodorem.

Daimler Truck koncentruje się na napędach akumulatorowo-elektrycznych i ogniwach paliwowych zasilanych wodorem. Oprócz tych dwóch technologii spalanie wodoru może stanowić kolejną opcję dekarbonizacji oferty układów napędowych Daimler Truck. Wstępne wyniki projektu WaVe pokazują również, że silnik spalinowy wodorowy może stanowić rozsądne, uzupełniające rozwiązanie do zastosowań specjalnych.

Zwłaszcza w przypadku Unimoga wariant ten może okazać się opłacalnym sposobem napędu na przyszłość ze względu na ograniczoną przestrzeń montażową i wysokie osiągi wymagane do pracy w tego typu pojazdach. Po pierwszym pomyślnym zastosowaniu praktycznym zespół programistów z niecierpliwością czeka na pozostały czas trwania projektu wynoszący sześć miesięcy, aby wprowadzić dalsze dostosowania i udoskonalenia. Dr Günter Pitz, dyrektor ds. rozwoju układów napędowych w Mercedes-Benz Special Trucks: „Koncepcja napędu spalinowego wodorowego może służyć za wzór dla zastosowań wymagających dużej mocy w sektorze pojazdów specjalistycznych. Spalanie wodoru może umożliwić jazdę i pracę przy bardzo niskiej emisji na placach budowy, w sektorach komunalnych czy rolniczych. Aby osiągnąć dojrzałość seryjną takich pojazdów, wymagane jest i będzie niezawodne finansowanie”.

Źródło: Daimler Trucks