HYVIA – auta dostawcze na wodór na bazie pojazdów Renault

Wodór zasili auta dostawcze marki Hyvia. Hyvia to pojazdy użytkowe zasilane wodorem zbudowane na bazie dostawczaków Renault. Ten francuski producent wspólnie z dostawcą napędów wodorowych – Plug Power – stworzył w tym celu dedykowany joint venture. Już pod koniec 2021 roku na drogi wyjadą pierwsze egzemplarze Renault Master z napędem wodorowym w trzech rodzajach nadwozia – furgon, skrzynia pod zabudowę oraz minibus dla przewozu osób. W ofercie Hyvia znajdą się także stacje tankowania wodoru.

Auta dostawcze na wodór od Hyvia to sprawdzony i kompleksowy produkt z półki ogniw wodorowych. Bazą jest tutaj napęd elektryczny Renault Group rozwijany od ponad 10 lat. Plug Power dostarcza od wielu lat ogniwa wodorowe i stacje tankowania na całym świecie. Plug Power dostarczył ponad 40 000 ogniw paliwowych oraz 110 stacji tankowania wodorem. Doświadczenie obu firm będzie koncentrowało się na Renault Master. Produkcja będzie realizowana w fabrykach  w Villiers-Saint-Frédéri, Batilly, Gretz Amainvillier oraz Flins.

Renault Master na wodór pod logo HYVIA to rozwinięcie modelu pokazanego w 2019 roku. Pierwsze egzemplarze trafią do produkcji w 2021 roku. Gama oferty Hyvia obejmie auta:
– Master Van H2-TECH – duży furgon o pojemności 12m3 i zasięgiem do 500 km;
– Master Chassis Cab H2-TECH – podwozie gotowe pod zabudowy o pojemności do 19m3 i zasięgiem do 250km na jednym zbiorniku wodoru;
– Master Citybus H2-TECH – bus o pojemności do 15 people, o zasięgu do 300km.

Źródłem napędu będzie bateria o pojemności 33 kWh i ogniwo wodorowe o mocy 30 kW. Zbiorniki na wodór w zależności od wersji będą posiadały od 3 kg do 7 kg pojemności. Zasięg na jednym tankowaniu wodoru wyniesie 500 kilometrów, który jest tankowany w czasie 3 minut. Wybierając produkt Hyvia, firmy transportowe mogą otrzymać kompletny produkt – auta dostawcze na wodór, stację tankowania wodoru oraz dostawy zielonego wodoru. Zainteresowane firmy będą mogły liczyć także na finansowanie transformacji w kierunku napędu wodorowego. W 2030 roku cała gama dostawczaków z logo Hyvia na wodór ma posiadać 30% udział w europejskim rynku.

Źródło: Hyvia – Renault Group

Zobacz także
– Renault Master na wodór – prototyp z 2019 roku
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo