Tankowce na ciekły wodór już są projektowane w Korei Południowej

Ciekły wodór (LH2) będzie zyskiwał coraz większą popularność w Korei Południowej. Dla zaspokojenia popytu na płynny wodór koreańscy armatorzy muszą zbudować do 2050 roku pokaźną flotę tankowców. KSOE, spółka zależna Hyundai Heavy Industries, spodziewa się pierwszego dużego tankowca w 2027 roku. W 2030 roku ma ruszyć seryjna produkcja tankowców na wodór, zaś do 2040 roku po morzach ma pływać 51 tankowców na ciekły wodór.

Wodór po skropleniu istotnie poprawia swoje parametry dla potrzeb transportu. Schłodzenie do -252 stopni pozwala zmniejszyć objętość ośmiokrotnie względem formy gazowej przy ciśnieniu atmosferycznym. Wyzwaniem jest bardzo niska temperatura – zaledwie 20 stopni powyżej zera absolutnego wynoszącego -273 stopnie Celsjusza. Rodzi to problem z odparowywaniem cieczy w czasie transportu. Niewykorzystywany na bieżąco, wodór będzie odparowywał w ilości 2-3% na dobę. Kluczem do sukcesu będzie zagospodarowanie wodoru, który będzie odparowywał ze zbiornika. Ponowne wychładzanie jest zbyt kosztowne i problematyczne, m.in. ze względu na użycie ciekłego helu. I właśnie tutaj KSOE chce przygotować optymalne systemy do wykorzystania wodoru z odparowania fazy ciekłej do zasilania urządzeń na pokładzie tankowców na wodór. Obecnie na rynku wiodącymi dostawcami ponownego skraplania gazu na statkach są Air Liquide i GTT France. Jednak technologie te działając w przypadku LNG i temperaturze -168 stopni nie sprawdzą się w LH2 (ciekłym wodorze) i -252 stopnia Celsjusza.

Popyt na wodór w Korei Południowej wyniesie ok. 27 mln ton w 2050 roku, gdzie 5 mln ton będzie pochodziło z krajowej produkcji. Pozostałą ilość 22 mln ton skroplonego wodoru należy importować. Hyundai Heavy Industries ma zamiar zbudować do 2027 roku pierwszy tankowiec na ciekły wodór. Koreański Rejestr Statków w październiku 2020 roku wydał pierwsze wytyczne dla budowy pierwszego wodorowca. W 2030 roku po morzach ma pływać 9 tankowców na wodór, a do 2040 liczba worodowców wzrośnie do 51. Dla zbudowania przewagi na rynku, KSOE chce do końca 2022 roku zakończyć standaryzację tankowców na wodór i zatwierdzić ją w Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).

Źródło: KSOE – Hyundai Heavy Industries

Zobacz także
– Terminal na ciekły wodór w Kobe – Projekt Hystra
– Tankowiec dla transportu wodoru zwodowany w Japonii
– Wodór jako paliwo