Pociąg na wodór od Alstom dla Wysp Brytyjskich – Aventra Hydrogen

Wodór napędzi pociągi pasażerskie dostarczone przez Alstom dla Eversholt Rail. W połowie listopada 2021 firmy nakreśliły plan certyfikacji zespołów trakcyjnych Alstom Aventra Hydrogen do ruchu na brytyjskich torach. Obie firmy działają dla wdrożenia wodoru od 2018 roku, a konkretne ramy prawne współpraca zyska w 2022 roku.

Przedstawiciele Alstom, lidera produkcji i serwisu w Wielkiej Brytanii oraz Eversholt Rail, wiodącego brytyjskiego inwestora w branży kolejowej, ogłosili porozumienie, którego celem jest budowa pierwszej w historii Wielkiej Brytanii floty pociągów wodorowych.

Firmy uzgodniły zasady współpracy dotyczące dzielenia się informacjami technicznymi i hand­lowymi niezbędnymi do zaprojektowania, budowy i oddania do użytku floty dziesięciu trójwagonowych wodorowych zespołów trakcyjnych (HMU – Hydrogen Multiple Unit). Pociągi zostaną wyprodukowane w przez Alstom w Wielkiej Brytanii. Nowa flota HMU oparta będzie na najnowszej wersji modelu pociągu Alstom Aventra. Firmy planują podpisanie umowy na początku 2022 roku.

Eversholt Rail i Alstom zobowiązały się wspierać rządy Wielkiej Brytanii i Szkocji w dekarbonizacji sektora kolejowego do 2040 roku, przy czym rząd Szkocji zakłada osiągnięcie tego celu najpóźniej do roku 2035. Alstom jest światowym liderem zrównoważonego i inteligentnego transportu kolejowego oraz pierwszym na świecie producentem pociągu z napędem wodorowym – Coradia iLint, obecnie w ruchu pasażerskim w Niemczech.

Specjaliści z Alstom i Eversholt Rail współpracowali ze sobą już wcześniej – zajmowali się rozwiązaniami dotyczącymi taboru kolejowego napędzanego przez wodór dla brytyjskiego sektora kolejowego. W ramach projektu „Breeze” opracowano plany wymiany elektrycznych zespołów trakcyjnych (EMUs – Electric Multiple Units) na napęd wodorowy. Specjaliści z Alstom i Eversholt Rail są przekonani, że zapotrzebowanie na flotę nowych pociągów przeznaczonych dla operatorów kolejowych na terenie Wielkiej Brytanii będzie rosło. Szeroki zakres oraz wysoki poziom wiedzy i doświadczenia, jakie uzyskano w trakcie prac nad projektem „Breeze”, jak również informacje zwrotne od partnerów odnośnie do przyszłych strategii planowania taboru kolejowego, odegrały kluczową rolę w projektowaniu floty pojazdów wodorowych dla Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Alstom posiada wieloletnie doświadczanie na rynku kolejowym w Wielkiej Brytanii. Jednopoziomowe pociągi Aventra zaprojektowano z myślą o obsłudze głównych linii kolejowych np. systemów metra o dużej przepustowości lub przejazdów międzymiastowych. Pociągi Aventra są jednymi z najnowocześniejszych i najwydajniejszych rozwiązań w transporcie kolejowym. Zastosowane w nich inteligentne technologie pozwalają na osiągnięcie najwyższych prędkości przy zachowaniu ekonomicznych rozwiązań. Cechuje je budowa modułowa – od długości wagonu po układ i wystrój wnętrza oraz fakt, że można je łatwo dostosować do różnych wymagań klientów, zachowując przy tym podstawowe zalety, takie jak lekki wagon i niskie koszty w całym cyklu życia pojazdu.

Źródło: Alstom

Zobacz także
Pociąg na wodór na pokazie w Polsce – Alstom Coradia iLint
– Pociągi na wodór dla Austrii – H2 Zillertal
– Alstom Coradia iLint – pociąg na wodór