Ciągnik terminalowy na LNG – Capacity TJ9000 L9N

Zasilanie LNG w pojazdach kołowych występuje także w specjalistycznych aplikacjach, jakimi są m.in. ciągniki terminalowe na gaz. W USA dostępny jest ciągnik terminalowy Capacity TJ9000 L9N zasilany skroplonym gazem ziemnym. Dysponuje on mocą 320 KM oraz 1356 Nm momentu obrotowego. Pierwsze zamówienie na 20 takich pojazdów złożył Port of Los Angeles.

Capacity TJ9000 L9N LNG (źródło: REV Group)

Ciągniki terminalowe na LNG to nie nowość w porcie Los Angeles. Pierwsze konstrukcje na skroplony gaz marki Kalmar pojawiły się tu już w 2003 roku i były eksploatowane przez firmę Yusen Terminals z NYK Group. Zasilanie LNG pozwoliło wówczas na redukcję emisji cząstek stałych o 80%, zaś tlenków azotu (NOx) – o 65%. Pod maską pojazdów znalazł się wówczas silnik Cummins Westport C Gas Plus o mocy 250 KM.

Capacity TJ9000 L9N to zupełnie nowa konstrukcja oferowana przez REV Group. Ciągnik terminalowy Capacity został wyposażony w gazowy silnik L9N marki Cummins. Generuje on 320 KM mocy i 1356 Nm momentu obrotowego. Kluczowe są dwa aspekty eksploatacji. Najważniejszy to znaczące zmniejszenie emisji – tlenków azotu o 90%. Drugim – stosunkowo krótki czas tankowania, wynoszący do 10 minut. Producent zapowiada również montaż silników gazowych nowej generacji – Cummins B6.7N o mocy 240 KM i 759 Nm momentu obrotowego.

Gazowy ciągnik Capacity TJ9000 L9N weźmie udział w rocznym teście porównawczym z ciągnikami zasilanymi energią elektryczną. Porównanie pracy 20 jednostek z elektrycznymi odpowiednikami ma nakreślić plan inwestycji w ekologiczne środki na terenie Port of Los Angeles (POLA). Sprawdzane będą takie parametry, jak czas ładowania/tankowania – dla LNG zajmuje 10 minut, podczas gdy dla energii elektrycznej – godzinę. Przedsięwzięcie jest nadzorowane przez California Energy Commission.

Źródło: revgroup.com

Zobacz także
– Mapa i wykaz stacji LNG w Polsce
– Katalog ciężarówek CNG/LNG
– CNG/LNG jako paliwo