Ciężarówki na LNG i CNG nie zapłacą w Niemczech opłaty drogowej

Gazowe ciężarówki ze wsparciem od niemieckich władz. Mając na uwadze ekologiczne walory napędu gazowego w autach ciężarowych – CNG i LNG – w 2019 i 2020 roku nie będą pobierane opłaty za korzystanie z dróg (MAUT). Dzięki temu będzie można oszczędzić nawet 19 eurocentów za kilometr. W latach 2021 i kolejnych bonifikata obejmie zwolnienie z opłaty za hałas.

Mercedes Actros NGT 2019 (źródło: Mercedes-Benz)

Bonifikata dla ciężarówek LNG i CNG zależy od normy emisji spalin i klasy pojazdu i wynosi od 9,3 do 18,7 eurocenta za kilometr. Zwolnienie ma stymulować rozwój rynku aut gazowych w Niemczech, gdzie na chwilę obecną zarejestrowane jest 339 ciężarówek na gaz ziemny. Ustawodawca spodziewa się, że za rozwojem rynku pojazdów podąży także rozbudowa stacji tankowania gazem – stacji CNG i stacji LNG.

Preferencje dla gazowych ciężarówek wpisują się w krajowy program wspierania ekologicznych pojazdów w Niemczech. Chodzi o ciężarówki i auta użytkowe na paliwa alternatywne, jak gaz ziemny, prąd czy wodór. W przypadku napędu na skroplony gaz ziemny mówimy zaś o realnej alternatywie do diesla, gdzie już dzisiaj auto może przejechać na jednym tankowaniu do 1500 kilometrów. Włączenie ciężarówek gazowych w katalog pojazdów zwolnionych z opłaty (MAUT) zostało przegłosowane przez Bundestag 19 października 2018.

Źródło: eurotransport.de

Zobacz także
– Mapa i wykaz stacji LNG w Polsce
– Katalog ciężarówek CNG/LNG
– CNG/LNG jako paliwo