LNG dla lokomotyw – TEMG1 rusza na gazowe testy

Lokomotywa manewrowa TEMG1 w Rosji będzie zasilana skroplonym gazem ziemnym. Produkowana przez zakłady taboru kolejowego w Ludvinovsku lokomotywa będzie zasilana skroplonym metanem. Fabryka lokomotyw oddała 2 testowe lokomotywy na skroplony gaz dla Gazpromtrans. Docelowo producent Sinara dostarczy 24 lokomotywy na gaz dla odbiorcy.

Lokomotywa na LNG serii TEMG1 to popularny pojazd szynowy w Rosji dla operacji na bocznicach kolejowych. Jednym ze znaczących użytkowników lokomotyw manewrowych jest firma Gazpromtrans należąca do koncernu Gazprom. Mając na uwadze zaangażowanie koncernu dla rozwoju zasilania LNG w transporcie, Gazpromtrans i Sinara postanowiły stworzyć lokomotywę manewrową na skroplony gaz ziemny. TEMG1 zasilana gazem ziemnym posiada dwa gazowe silniki o łącznej mocy 856 kW. Zamontowane zbiorniki LNG pozwalają na magazynowanie 2600 kg gazu ziemnego, co powinno wystarczyć na 5 dni ciągłej pracy lokomotywy. Lokomotywa może uciągnąć składy towarowe o masie do 8200 ton.

Testy zasilania LNG prowadzone są na dwóch egzemplarzach lokomotyw TEMG1. Obie lokomotywy muszą zrealizować 300 godzin pracy na skroplonym gazie ziemnym. Testy rozpoczęto w grudniu 2019 i potrwają do końca I kwartału 2020. Kolejnym etapem testów będzie certyfikacja w ramach regularnego ruchu na rosyjskich liniach kolejowych. Docelowo Sinara dostarczy 24 lokomotywy dla Gazpromtrans do obsługi linii kolejowej Obskaya–Bovanenkovo. Na liniach kolejowych w Rosji pracują już inne lokomotywy zasilane LNG. Pierwszym pojazdem była lokomotywa GT1-h, która została zbudowana przez Zakład Naprawy Taboru Kolejowego w Woroneżu. Posiada ona turbinę gazowa o mocy 8300 kW i może uciągnąć skład o masie 16000 ton. Druga lokomotywa na LNG to TEM19, wykonana przez Transmashholding w 2013 roku. Dysponuje ona silnikiem gazowym o mocy 800 kW i może uciągnąć skład o masie do 10900 ton.

Źródło: sinaratm.ru

Zobacz także
– Lokomotywy zasilane LNG na Florydzie
Polregio chce wdrożyć pociągi na LNG
– Wodór na kolei i żegludze