Lohra na LNG od Volvo jeździ w Czechach

Autotransporter na LNG jeździ w Czechach dla firmy Helicar. Bazą do zbudowania lohry na gaz ziemny zostało Volvo FM LNG. Ta ciężarówka gazowa z nowoczesnym układem dual fuel pozwala na osiągniecie wymiernych oszczędności w wydatkach na paliwo i ograniczeniu emisji spalin. Czeski przewoźnik na gazie będzie woził głównie auta marki Skoda.

Volvo FM LNG 460 dla Helicar (źródło: Volvo)

Laweta na gaz ziemny dla Helicar bazuje na ciągniku Volvo FM LNG. W ciężarówce zamontowano silnik na gaz o mocy 460 KM, a sama konstrukcja jest typowo przystosowana do transportu samochodów. To co ją wyróżnia to płaski, niski dach, cztery osie oraz zabudowa legendarnej firmy LOHR. Ciężarówka będzie przewozić z czeskich Kvasin (fabryka Skoda) nowo wyprodukowane auta do dealerów. Efektywny zasięg na jednym tankowaniu LNG wyniesie ok 700 – 800 kilometrów.

Iveco Stralis LNG dla i-fast (źródło: iFast)

Lohry na gaz z powodzeniem of kilku lat eksploatuje włoska firma iFast. Bazujące na Iveco Stralis LNG lawety operują głównie na terenie Włoch. W autach zamontowano różne moce silników – od 330 do 460 KM. Auta obsługują ładunki grupy CNH Industrial / Iveco, docelowo do pracy dystrybucyjnej ma być zaangażowane nawet 650 ciężarówek zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Źródło: Helicar

Zobacz także
Volvo FH LNG EURO VI – parametry techniczne
Laweta na LNG od Iveco jeździ dla i-fast
Katalog aut ciężarowych na CNG i LNG