Laweta na LNG – dla wizerunku i oszczędności

LOHRa na gaz – Iveco Stralis LNG (Źródło: Iveco)

Zasilanie gazem dla autolawety to szczególnie udane połączenie. Dowody dostarcza firma i-Fast, która wdrożyła kilkanaście Stralisów zasilanych LNG w swojej flocie. Prowadzone od 2016 roku testy Stralisów NP330 i NP400 zaowocowały zakupem 15 lawet na gaz ziemny. Auta wykonują zadania transportowe we Francji, Holandii, Niemczech oraz Włoszech. Docelowo grupa FCA/CNH Industrial wdroży 650 różnych pojazdów zasilanych LNG.

Typowa LOHRa wykonuje trasy podobne do zadań dystrybucyjnych, przy czym wymaga wysokiej jakości świadczenia usługi. W tym przypadku dla LNG wartością dodaną jest znaczące ograniczenie emisji spalin oraz cicha praca jednostki napędowej. Dodatkową korzyścią są oszczędności w wydatkach na paliwo. Firma i-Fast po przejechaniu 600 000 km na LNG zaoszczędziła 25% względem zasilania olejem napędowym.

Gazowe autolawety – Iveco Stralis LNG (Źródło: Iveco)

Gazowe LOHRy firmy i-Fast w okresie 2016 – 2017 wyemitowały do atmosfery 70 ton mniej CO2 niż analogiczne auta zasilane dieslem. Było to możliwe dzięki mniejszej konsumpcji paliwa (15% względem oleju) oraz lepszej sprawności jednostki napędowej. Co ważne, zachowano takie same walory eksploatacyjne auta – średnią prędkość i przyspieszenie. W zakresie redukcji emisji spalin, praktycznie wyeliminowano cząstki stałe (PM – o 96%) oraz zmniejszono emisję tlenków azotu (-32%).

Gazowe lawety od i-Fast w ilości 15 sztuk (5 Stralisów NP330 i 10 Stralisów NP400) to dopiero początek dużego projektu. Jest to wspólne przedsięwzięcie grupy FIAT (właściciela firmy i-Fast) oraz CNH Industrial (właściciela Iveco). Gazowa flota i-Fast koncentruje się na transporcie aut osobowych. Iveco transportuje swoje produkty gazowymi LOHRami należącymi do firmy Transordizia. W obu przypadkach lawety na LNG uzyskują bardzo dobre wyniki spalania paliwa, co przekłada się na ograniczenie emisji spalin oraz wydatków na paliwo.

Autotransporter na gaz – Iveco Stralis LNG i-fast (źródło: Iveco)

Przejście na LNG ze strony grupy CNH Industrial/FCA to efekt programu przyjętego w 2015 roku. Zakłada on, że do 2018 roku firma wdroży 650 ciężarówek na gaz. Auta na LNG będą transportowały komponenty, półprodukty oraz gotowe pojazdy na terenie Europy Zachodniej. Jest to zarówno krótkodystansowa dystrybucja z centrum logistycznego Suzzara, jak i przerzuty gotowych pojazdów na trasach do 3 000 kilometrów. Testy gazowych Iveco Stralis NP prowadzone były również dla innych producentów pojazdów, jak BMW czy Renault.

Źródło: Iveco