Ciężarówki LNG – S-Way na drogach, Scania z zestawem przestrzennym

Ciężarówki na skroplony gaz ziemny coraz częstszym widokiem na drogach Polski i Europy. Wraz z odmrożeniem gospodarek na ulice wyjechały nowe gazowce od Iveco i Scania. Duże floty Iveco S-Way zostały odebrane w Polsce, Holandii i Włoszech. Scania zaś pochwaliła się zestawem przestrzennym R410 LNG polskiego przewoźnika.

Iveco S-Way NP na LNG należące do C van Heezik (źródło: C van Heezik)

Iveco S-Way NP460 na LNG to auto długo wyczekiwane przez europejski rynek. Odmrożenie gospodarek i przywrócenie dostaw pojazdów z początkiem maja spowodowało wysyp nowych ciężarówek. We Włoszech firma Nikoli odbierze 50 białych S-Way na LNG. W Holandii zaś S-Way na gaz ziemny pociągnie 25 metrowy zestaw z dwiema naczepami. To ekstremalna odpowiedź na obniżenie kosztów transportu. Napęd gazowy pozwoli na zwolnienie z opłat drogowych w Niemczech i niższe koszty paliwa. Specjalna zabudowa z dwoma siodłami umożliwi przewiezienie aż 55 palet. Przewoźnik C van Heezik Transporte wdroży aż 35 takich Iveco na LNG. Dodatkowo w Polsce pojawiły się na trasach S-Way LNG należące do firmy Omega Pilzno.

Scania LNG poszła tym razem w zabudowę przestrzenną. Dla wykorzystania maksimum objętości ładunków i wykorzystania zwolnienia z MAUT podwozie Scania R410 LNG otrzymało wielką zabudowę jumbo z przyczepą. Podwozie w podobnych wymiarach pojawiło się już na rynku do transportu zestawów BDF. To co je wyróżnia to m.in. większe zbiorniki LNG o pojemności ponad 1.000 litrów ciekłego gazu. Za każdym razem ciężarówka zabierze 173 m3 ładunku. Firma Daw-Trans chce przejeżdżać samochodem aż 230 tys km rocznie, co pozwoli na generowanie dużych oszczędności na paliwie i opłatach drogowych w Niemczech.

Źródło: Iveco, Scania

Zobacz także
– Iveco Stralis S-Way NP 460 LNG – przedstawienie modelu
– Scania R410 LNG – dane pojazdu
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG