Lokomotywa na wodór od PESA jeszcze w 2021 roku

Pociągi i lokomotywy wodorowe marki Pesa coraz bliżej produkcji. Jak zapowiedział prezes Krzysztof Zdziarski, pierwszy prototyp lokomotywy manewrowej na wodór wyjedzie na tory jeszcze w 2021 roku. Lokomotywa manewrowa z ogniwem wodorowym w 2022 roku ma już uzyskać homologację. Ogniwo paliwowe do pociągu osobowego trafi natomiast do oferty w 2025 roku. 

Pociągi wodorowe, które chce produkować bydgoska PESA, wymagają zaangażowania wielu podmiotów. W pierwszej kolejności zaangażowano potencjalnych użytkowników pociągów, jak Orlen Kolej czy PKP Intercity. Dodatkowo producent zawarł współpracę z dostawcami napędów wodorowych z Kanady, a nawet Japonii. Celem jest zbudowanie pierwszego prototypu pociagu wodorowego jeszcze w 2021 roku. W 2022 roku lokomotywa na wodór ma być kompleksowo testowana, poddana homologacji i wejść do oferty PESA. W projekt zaangażowane są firmy, które dostarczały już komponenty napędu wodorowego do pociągów marki Alstom.

Pociąg wodorowy dla przewozu osób to plan na 2025 rok. PESA w budowie lokomotywy manewrowej na wodór widzi pole doświadczalne. Dzięki temu firma powinna opanować wszystkie tajniki montażu i eksploatacji napędu wodorowego w pojazdach szynowych. Już niebawem w ofercie PESA pojawią się więc auta szynowe w wersji Hydrogen Ready. W momencie, gdy klient będzie zainteresowany napędem wodorowym i będzie miał dostęp do tankowania – takie wersje zostaną dostarczone. Jako przykład wskazuje się Gdynię, gdzie według PKP mają być zbudowane punkty tankowania wodoru zarówno do autobusów miejskich, jak i pojazdów szynowych.

Źródło: PESA

Zobacz także
– PKP planuje zakup pociągów na wodór
– Pociąg na wodór od PESA wspólnie z PKN Orlen
– Wodór jako paliwo