Wodór napędzi pociągi PKP Intercity w Polsce

Pociągi na wodór pojadą na trasach międzymiastowych PKP Intercity. W połowie stycznia 2021 roku przewoźnik podpisał z Ministerstwem Infrastruktury umowę na świadczenie usług przewidującą wdrożenie pociągów z ogniwami wodorowymi. Na razie nie jest jeszcze wiadoma dokładna data wdrożenia. Jako potencjalnego dostawcę składów na wodór wskazywana jest PESA.

Wodór jako paliwo dla polskiej kolei do tej pory przewijał się przede wszystkim dla lokomotyw towarowych. Lokomotywy manewrowe z ogniwem paliwowym planował Lotos i Orlen. Zapowiedź zastosowania wodoru dla transportu pasażerskiego to zupełna nowość na polskim rynku. Taką możliwość wskazuje najnowsza umowa pomiędzy PKP Intercity a Ministerstwem Infrastruktury. Dokument podpisany 14 stycznia 2021 roku wskazuje na zakup zespołów trakcyjnych napędzanych wodorem.

Ogniwa paliwowe w pociągach pasażerskich pojawią się przed 2031 rokiem. Jako potencjalnego dostawcę wskazuje się bydgoską firmę PESA. Producent taboru kolejowego pracuje nad zastosowaniem ogniwa wodorowego w lokomotywach, pociągach regionalnych i dalekobieżnych. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są nad lokomotywą wodorową na wodór. Tu pierwszy pojazd ma pojawić się na torach w ciągu dwóch lat i trafić do floty kolejowej Orlenu. Producent potwierdza swoje zainteresowanie wodorem dla pociągów pasażerskich.

Źródło: PKP Intercity

Zobacz także
Pociąg na wodór od PESA wspólnie z PKN Orlen
– Alstom Coradia iLint – pociąg na wodór
– Wodór jako paliwo