Pociąg na wodór od PESA wspólnie z PKN Orlen

PESA z ogniwem paliwowym chce wejść do lokomotyw i pociągów pasażerskich. Wodór dla testów i pierwszych jazd testowych dostarczy PKN Orlen. Dlatego pierwsze pojazdy szynowe z ogniwem wodorowym będą lokomotywami towarowymi i z pewnością zostaną wykorzystane do zadań transportowych PKN Orlen.

Wodór dla transportu szynowego to cel stron listu intencyjnego podpisanego 12 grudnia 2019. PESA – producent pojazdów szynowych z Bydgoszczy i PKN Orlen chcą wspólnie rozwijać napęd wodorowy na kolei. PESA ma ambicje montować ogniwa wodorowe w pociągach pasażerskich. Na pierwszy ogień pójdą jednak lokomotywy na wodór. To pojazdy o dużo szerszym wachlarzu zastosowania wodoru, poza tym mogą z łatwością trafić do obsługi ładunków PKN Orlen.

Produkcja wodoru w PKN Orlen w 2019 roku to 45 ton najwyższej jakości paliwa. W Polsce produkcja wodoru będzie rozwijana w rafinerii Trzebinia. Wodór jest dystrybuowany na dwóch stacjach koncernu w Niemczech, a niebawem – na trzech kolejnych w Czechach. W Polsce Orlen chce rozwijać zastosowanie wodoru przede wszystkim w autobusach na Śląsku, a także na kolei. Alians z PESA ma być efektywnym narzędziem dla wdrożenia technologii.

Źródło: PESA

Zobacz także
Stadler Flirt Hydrogen – pociąg na wodór dla USA
– Alstom Coradia iLint – pociąg na wodór
– Wodór jako paliwo