Chłodnia na wodór od Chereau – naczepa z ogniwem paliwowym

Wodór dla wytwarzania chłodu wykorzystano w naczepie chłodni marki Chereau. Ogniwo paliwowe napędzi elektryczny agregat chłodniczy w naczepach drogowych, co jest rewolucją w przewozie chłodzonych towarów. Naczepa na wodór zdobyła już prestiżową nagrodę ekologiczną w czasie targów Solutrans 2019.

Chereau ROAD Hydrogen – tankowanie wodoru do naczepy (źródło: Chereau)

Ogniwo wodorowe zostało zauważone przez kolejnego producenta pojazdów. Tym razem padło na zastosowanie wodoru w naczepie chłodniczej marki Chereau. Nakładem 5,5 miliona euro francuski producent stworzył koncepcję czerpania chłodu z elektrycznego agregatu chłodniczego. Nowością jest zasilanie w energię elektryczną z ogniwa paliwowego. Paliwo wodorowe jest magazynowe w specjalnych zbiornikach pod podwoziem, jego tankowani zajmuje ok. 7-10 minut. Dodatkowy ciężar układu zasilania wodorem zwiększył niestety masę naczepy o ok. 700 kg.

Naczepa Chereau ROAD na wodór została uhonorowana specjalną ekologiczną nagrodą w czasie targów Solutrans 2019. Projekt Refrigerated Optimized Advanced Design (ROAD) otrzymał statuetkę Joseph Libner Special Environment Prize. Naczepa będzie zapewne ciekawym uzupełnieniem do ciężarówek zasilanych wodorem jak Hyundai Xcient Hydrogen czy Nikola Tre (montowanego na bazie Iveco S-Way).

Źródło: Chereau

Zobacz także
– Nikola Two – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo