Nikola Two – ciężarówka na wodór do dystrybucji

Nikola Two – ciężarówka na wodór (źródło: Nikola)

Nikola Two jest drugą ciężarówką wodorową tego producenta. Auto ma demonstrować możliwości napędu wodorowego w dystrybucji towarów. Pojazd z ogniwami będzie posiadał 1010 KM mocy, a na jednym baku wodoru pokona do 1900 kilometrów. Napęd wodorowy będzie miał zbliżone parametry pracy do napędu spalinowego i będzie zeroemisyjny jak w przypadku zasilania elektrycznego.

Nikola Two zasilana wodorem ma wyjechać na drogi w 2019 roku, zaś premiera auta odbędzie się w kwietniu przyszłego roku. Pierwsza flota Nikola Two (800 pojazdów wodorowych) została już zamówiona przez firmę Anheuser-Busch InBev. W Europie auto zostało zamówione m.in. przez norweską firmę Tenden. W USA Nikola będzie budować własne stacje tankowania wodoru, o czym pisaliśmy tutaj.

Dostawcą silników elektrycznych typu eAxle jest Bosch. Rozwiązanie to łączy w jednym zestawie silnik, przekładnię oraz oś. Jeden zestaw generuje ok. 505 KM (372 kW) mocy. Gdy auto będzie wyposażone w dwa zestawy osiągnie moc nieco ponad 1000 KM (744 kW). Dostawcą ogniwa wodorowego będzie firma PowerCell ze Szwecji.

Marka, modelNikola Two
Lata produkcji2020 -
Ogniwo wodoroweb/d
Moc ogniwab/d kW
Typ wodoru35 MPa (wodór H35 - 350 bar)
Zużycie wodorub/d kg / 100 km
Zasięg na wodorze800 - 1600 km (500 - 1000 mil)
Zbiorniki na wodórb/d
Silnik elektrycznyb/d
Moc silnika elektrycznego735 kW
Pojemność baterii240 - 320 kWh
Wymiary mm (Długość/Szerokość/Wysokość)b/d

Źródło: Nikola

Zobacz także
– Mapa i wykaz stacji wodorowych w Polsce
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo