Wodór dla autobusów w czasie szczytu COP24 Katowice

Wodorowe autobusy po raz pierwszy ruszą na ulice polskich miast. W czasie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach część kursów będzie obsługiwał autobus Ursus z ogniwem paliwowym. Mobilną stację tankowania oraz paliwo wodorowe zapewni Jastrzębska Spółka Węglowa.

Ursus Citysmile Hydrogen (źródło: Ursus Bus)

Debiut wodoru na polskich drogach ogłosił w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy Prezes JSW – Daniel Ozon. Poinformował, że spółka konsekwentnie promuje paliwo wodorowe w transporcie i w czasie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (3-14 grudnia 2018) zamontuje stację tankowania wodorem. Będą się tam tankowały autobusy zasilane wodorem oraz flota taksówek wodorowych. Gości COP 24 przewiezie autobus Ursus City Smile 12 H.

Wodór jako paliwo jest promowane przez JSW od 2017 roku. Firma podpisała wówczas list intencyjny z producentem autobusów Solaris dla wdrożenia floty autobusów z ogniwem paliwowym na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W pierwszym etapie planowane jest wdrożenie 60 autobusów z ogniwami paliwowymi, a docelowo 300 pojazdów wodorowych. Więcej na temat wodorowych planów JSW pisaliśmy tutaj.

Źródło: JSW

Zobacz także
Mapa i wykaz stacji wodorowych w Polsce
Katalog ciężarówek wodorowych
Wodór jako paliwo