Blue Corridor 2018 – rajd aut LNG z Chin do Rosji

Pojazdy LNG bohaterem rajdu Blue Corridor 2018. Tegoroczna edycja imprezy promującej wykorzystanie metanu w transporcie prowadzi z Chin przez Kazachstan do Rosji. Jest wyjątkowa pod dwoma względami – długości (9800 kilometrów) oraz dominacji pojazdów na LNG. Rajd potrwa równy miesiąc od 4 września do 4 października i zakończy się w czasie Międzynarodowego Forum Gazowego w St. Petersburgu.

LNG Blue Corridor 2018 – China – Kazachstan – Russia (źródło: Blue Corridor)

Blue Corridor to coroczne przejazdy samochodów zasilanych gazem ziemnym – CNG lub LNG. Do tej pory pojazdy pokonywały trasy w Rosji lub Europie. Edycja 2017 prowadziła z Lizbony do St. Petersburga. Tym razem Europa okazała się za mała i rajd ruszył na Daleki Wschód nad Morze Żółte. W dniach 4 września – 4 października grupa aut CNG i LNG pokona prawie 10 000 km i zakończy przejazd nad Bałtykiem w St. Petersburgu.

Głównym organizatorem rajdu są firmy gazownicze z trasy przejazdu – rosyjski Gazprom, kazachski KazMunayGas oraz chiński China National Petroleum Corporation (CNPC). W rajdzie biorą udział ciężarówki i autobusy zasilane LNG m.in. marek Kamaz, Ural, Hyundai oraz chińskich producentów.

LNG Blue Corridor 2018 – China – Kazachstan – Russia (źródło: Blue Corridor)

Źrodło: Blue Corridor