Pociąg wodorowy od Stadler dla USA

Pociąg zasilany wodorem w Stanach Zjednoczonych wyjedzie w 2024 roku. Szwajcarski producent Stadler w ramach dostawy kilku pociągów pasażerskich zapewni także jeden z ogniwami paliwowymi. Wodorowy Stadler będzie jeździł w San Bernardino County (stan Kalifornia).

Stadler na wodór to nowa koncepcja pociągów pasażerskich jeżdżących na niezelektryfikowanych trasach. Pociąg wodorowy został zamówiony przez San Bernardino County Transportation Authority dla obsługi połączenia lokalnym uniwersytetem. Nowa linia kolejowa zostanie wyposażona na razie w spalinowe pociągi (na diesel) w 2021 roku. Pociąg z ogniwem paliwowym dołączy do nich w 2024 roku.

Stadler Flirt Hydrogen będzie mógł rozpędzić się do 130 km/h (79 mil/h). Na pokład zabierze 108 pasażerów. Ogniwo wodorowe będzie zamontowane w środkowym członie pociągu, a cały pociąg będzie składał się z trzech członów. Pociąg będzie woził pasażerów 15 kilometrową linią kolejową pomiędzy Redlands University a San Bernardino Metrolink (stacja kolejowa).

Źródło: Stadler

Zobacz także
– Niemcy – 27 pociągów wodorowych dla RMV
Alstom Coradia iLint – pociąg na wodór
– Wodór jako paliwo