Volvo na LNG z mocą 500 KM – najmocniejsze na rynku

LNG w Volvo będzie można zamawiać z silnikiem o mocy 500 KM i momencie obrotowym 2500 Nm. Nowy wariant silnika Volvo G13C po 6 latach od premiery zyskuje największą moc na rynku i jeszcze większy moment obrotowy. Dodatkowo Volvo Trucks postanowiło zwiększyć pojemność zbiornika LNG do 550 litrów (220 kg gazu LNG). Silnik LNG Volvo będzie dostępny w wersjach FH i FM, a także terenowo-budowlanej FMX.

Volvo FH LNG o mocy 500 KM [źródło: Volvo Trucks]
Napęd LNG w Volvo jest szczególnie lubiany w zastosowaniach przy wymagającej pracy jak budowlanka czy przewóz ciężkich ładunków, a jednocześnie na niezbyt dużych dystansach ze względu na zasięg do 800 kilometrów. Volvo postanowiło umocnić się w tym względzie na pozycji najmocniejszej ciężarówki LNG w Europie, prezentując trzeci wariant silnika gazowego Volvo G13C Euro 6. Od 2023 roku klienci mogą zamawiać wariant, który dysponuje mocą 500 KM (370 kW) i maksymalnym momencie obrotowym aż 2500 Nm. Premiera wpisuje się w trend na europejskim rynku – Scania na jesieni pokazała nowy wariant mocy 460 KM na LNG, zaś Iveco prawdopodobnie od 2024 roku zaoferuje wersję Natural Power o mocy około 500 KM. Silnik LNG w wariancie 500 KM będzie dostępny w największych pojazdach – dotychczasowych FH i FM, ale także uterenowionym FMX. To ważna informacja, gdyż Volvo jako jedyne na rynku oferuje silnik LNG z napędem dwóch tylnych osi.

Volvo LNG 500 KM w czasie tankowania biometanu (bioLNG) [źródło: Volvo Truck]
Nowy silnik LNG w Volvo oprócz największej mocy zyska także dwa dodatkowe atuty. Pierwszy to wydłużony zasięg o 200 kilometrów względem dotychczasowych wariantów. Do tej pory największy zbiornik LNG miał 500 litrów pojemności wodnej, gdzie mieściło się 200 kg skroplonego gazu. Od 2023 roku dojdzie nowy wariant o pojemności wodnej 550 litrów i 220 kg LNG. Co ważne, wszystkie warianty z napędem LNG mogą być także zasilane skroplonym biometanem (biogazem). Dostępność bioLNG systematycznie rośnie na europejskim rynku – do końca roku na terenie UE będzie funkcjonowało 78 fabryk bioLNG. Napęd bioLNG pozwala osiągnąć zeroemisyjną jazdę bez uszczerbku na mocy czy zasięgu auta ciężarowego. Komisja Europejska oczekuje, że do 2030 roku na terenie UE będzie produkowane 35 mld m3 biometanu.

Źródło: Volvo Trucks

Zobacz także
– Volvo LNG we flocie DHL – 500 sztuk na skroplony biometan
– Ciężarówki LNG w Holandii – Volvo na skroplony gaz najpopularniejsze w 2019 roku
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG