Tankowanie CNG w Rzeszowie – PKS uruchomił drugą stację w mieście

CNG w Rzeszowie od stycznia 2023 roku można zatankować w dwóch punktach. Własny punkt tankowania CNG zyskało Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie. Nowa stacja CNG w Rzeszowie posłuży głównie dla tankowania autobusów, będzie też dostęp dla pojazdów zewnętrznych. Właścicielem stacji CNG jest Polska Spółka Gazownictwa. Druga stacja CNG należy do PGNiG OD i znajduje się na terenie zajezdni MPK Rzeszów przy ul. Lubelskiej.

Tankowanie CNG w Rzeszowie – Isuzu Kendo (źródło: PKS Rzeszów)

Stacja tankowania sprężonym gazem ziemnym CNG pojazdów powstała na stacji paliw PKS w Rzeszowie (Al. Wyzwolenia 6). Gaz ziemny będzie tam tankowany głównie do autobusów należących do przewoźnika. Dla PKS w Rzeszowie S.A. oznacza to możliwość wprowadzania do eksploatacji na liniach autobusowych ekologicznych autobusów gazowych oraz zapewnienie alternatywnego paliwa celem zwiększenia ciągłości świadczenia usług transportowych w sytuacjach ewentualnych kłopotów z dostawami oleju napędowego. Obecnie PKS Rzeszów posiada trzy autobusy zasilane gazem ziemnym. Firma planuje zakup kolejnych autobusów i autokarów zasilanych sprężonym metanem. Przewoźnik planuje pozyskanie co najmniej 30 nowych autobusów na CNG.

Stacja CNG w PKS Rzeszów (źródło: PKS Rzeszów)

Stacja CNG powstała we współpracy PKS Rzeszów z Polską Spółką Gazownictwa. Inwestorem stacji CNG o wartości pond 2 mln zł jest Polska Spółka Gazownictwa. PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. jest Operatorem stacji CNG. PKS w Rzeszowie świadczy usługę handlową i eksploatacyjną stacji oraz jest odbiorcą gazu dla potrzeb własnego taboru autobusowego. Stacja tankowania jest ogólnodostępna i przeznaczona do tankowania wszystkich pojazdów CNG, jednak głównie dystrybucja nastawiona jest na tankowanie dużych pojazdów typu autobusy. Źródłem paliwa gazu ziemnego jest istniejąca sieć gazowa średniego ciśnienia. Obecnie jest to gaz ziemny, jednak w przyszłości może to być także sprężony biogaz (biometan). Wydajność stacji wynosi 300 m3/h, co oznacza, że w ciągu godziny można zatankować pojazd w ilości 230 kg CNG (300 m3 gazu). Stacja dysponuje dwoma stanowiskami tankowania CNG z końcówkami NGV-1 i NGV-2.

Źródło: PKS Rzeszów

Zobacz także
– CNG w PKS Rzeszów – Autobus Isuzu Citiport 12
– Autokar na sprężony metan dla PKS Rzeszów – Iveco Bus Crossway NP
– Autokar CNG – Scania Fencer debiutuje na rynku