Autokar na CNG w Polsce – Pierwszy w PKS Rzeszów

CNG w autokarze po raz pierwszy zastosowane na regularnych liniach w Polsce. Z początkiem stycznia 2022 PKS Rzeszów rozpoczęło jazdy Iveco Bus Crossway NP. Autokar na gaz ziemny ma 13 metrów długości, a na jednym tankowaniu nawet 600 kilometrów. Tankowanie CNG już niebawem będzie odbywać się w zajezdni PKS Rzeszów przy ul. Wyzwolenia, a do floty PKS Rzeszów trafi kolejny autokar na CNG pod koniec stycznia 2022.

Gaz ziemny do zasilania autobusów na liniach regionalnych w Polsce to nowość. Pierwszy autokar na gaz ziemny obsługuje m.in. trasy z Rzeszowa do Głogowa Małopolskiego. Regularne kursy rozpoczęły się 12 stycznia 2022 roku. Już niebawem PKS Rzeszów pozyska kolejne nowe autobusy gazowe do obsługi połączeń regionalnych. Zakupiony Iveco Bus Crossway Natural Power to używany egzemplarz z 2020 roku. Koszt zakupu ze strony PKS Rzeszów wyniósł ok. 1 mln złotych brutto.

Iveco Crossway 13 LE Line NP dla PKS Rzeszów jest wyposażone w silnik gazowy FPT o mocy 360 KM. Gazowy motor Cursor 9 NP ma pojemność 8,7 litra pojemności i osiąga maksymalny moment obrotowy na poziomie 1650 Nm. Zbiorniki gazowe mieszczą ok. 200 kg gazu (260 m3). Pozwala to na pokonanie nawet 500 – 600 kilometrów na jednym tankowaniu. Autobus dla PKS Rzeszów posiada dodatkowe wyposażenie jak klimatyzacja całego pojazdu oraz rampa dla wózków dla osób niepełnosprawnych.

Źródło: PKS Rzeszów

Zobacz także
– Iveco Crossway CNG – specyfikacja techniczna autokaru na gaz
Autokar CNG – Scania Fencer debiutuje na rynku
– Scania Interlink LNG we flocie Flixbus