Autobusy piętrowe na wodór od ADL dla Liverpoolu

Wodór napędzi flotę 20 autobusów piętrowych w Liverpoolu. Brytyjski producent ADL zawarł umowę z regionem Liverpool na dostawę 20 pojazdów ADL Enviro400 FCEV. Autobusy zostaną wyposażone w ogniwo paliwowe Ballard. Dzięki zasilaniu z ogniw wodorowych autobusy będą całkowicie bezemisyjne i zostaną wdrożone na najbardziej ruchliwej trasie 10A między St Helens a centrum Liverpoolu.

ADL Enviro 400 FCEV bazuje na nowej konstrukcji autobusu piętrowego ADL H2.0. Energia elektryczna generowana w ogniwach paliwowych Ballard FCmove-HD jest przenoszona do silników elektrycznych dostarczanych przez Voith. W autobusie zamontowano także buforowy zestaw akumulatorów litowo-jonowych. Nowa konstrukcja autobusów od ADL (Alexander Denis Limited) to kombinacja optymalnego wykorzystania przestrzeni oraz wydajności układu zasilania. Dzięki temu na jednym tankowaniu wodoru autobus może przejechać nawet 480 kilometrów.

Autobusy na wodór mają pomóc w Liverpoolu w lepszej dostępności do komunikacji miejskiej oraz zmniejszeniu emisji spalin. Liverpool ma ambicję stać się zeroemisyjnym miastem w perspektywie 2040 roku. W tym celu mają powstać stacje tankowania wodoru dla komunikacji miejskiej oraz pojazdów w usługach publicznych. Obecnie autobusy w Liverpoolu dostarczają aż 82% wszystkich podróży komunikacją publiczną w mieście. Pierwsze piętrowe autobusy na wodór na Wyspach Brytyjskich zostały dostarczone do Aberdeen w Szkocji w styczniu 2021 roku przez Wrightbus. Szkockie miasto otrzymało 15 autobusów z ogniwem wodorowym oraz stację tankowania.

Źródło: ADL

Zobacz także
Autobusy na wodór Wrightbus dla Aberdeen w Szkocji
– Katalog autobusów wodorowych
– Wodór jako paliwo