Ciężarówka na wodór na mecie Dakar 2022 – Gaussin H2 Racing Truck

Ciężarówka zasilana wodorem po raz pierwszy ukończyła wyścig terenowy Dakar. Auto ciężarowe z ogniwami paliwowymi wystawił producent Gaussin przy wsparciu koncernu Aramco. Udział ciężarówki Gaussin H2 Racing Truck z numerem 00 był demonstracją możliwości napędu wodorowego. Auto zasilane wodorem było kierowane przez Philippe Jacquot przebyło pokazowo wszystkie odcinki.

Gaussin H2 Racing Truck w czasie serwisu

Ciężarówka wodorowa Gaussin H2 Racing Truck posiadała numer 00. Źródłem napędu były  dwa silniki elektryczne o mocy 300 kW. Energia była dostarczona przez ogniwo paliwowe o mocy 380 kW, którego pracę stabilizowały akumulatory o pojemności 82 kWh. Na pokład trafiło 16 zbiorników na wodór o pojemności 80 kg paliwa wodorowego. Maksymalna prędkość pojazdu to 140 km/h. Po jednym tankowaniu wodoru, które trwa ok. 20 minut, ciężarówka miała do 800 km zasięgu. Za sterami auta usiadł Philippe Jacquot, dla którego był to 8 start w rajdzie Dakar. Premiera ciężarówki miała miejsce pod koniec listopada 2021 na stadionie klubu PSG, którego Gaussin jest sponsorem.

Park serwisowy Gaussin i Aramco promujący wodór jako źródło napedu.

Auta na wodór w Dakar 2022 to akcja promocyjna prowadzona wspólnie z koncernem Aramco. „Patrząc w przyszłość, Aramco pracuje nad zlokalizowaniem produkcji pojazdów wodorowych w Arabii Saudyjskiej, a także nad rozwojem technologii pojazdów wodorowych za pośrednictwem Centrum Zaawansowanych Innowacji (LAB7)”, powiedział Ahmad A. Al.-Saadi, starszy wiceprezes ds. usług technicznych w Aramco. „Wodór ma potencjał, aby umożliwić redukcję emisji w sektorze transportu, szczególnie w segmentach trudnych do dekarbonizacji, takich jak pojazdy ciężkie” – dodał. Start wodorowej ciężarówki w Dakar 2022 został uroczyście rozpoczęty przez władze Saudi Aramco oraz producenta Gaussin. Park serwisowy ciężarówki na wodór był miejscem promocji całkowicie bezemisyjnego napędu, który ma być intensywnie rozwijany w kolejnych edycjach rajdu Dakar.

Źródło: Gaussin

Zobacz także
– Ciężarówka na Dakar 2022 zaprezentowana w Paryżu
– Wodór napędzi platformę autonomiczną Gaussin
– Ciągnik terminalowy Gaussin ATM-H2 i APM-H2