Ciągnik terminalowy na wodór od Gaussin także autonomiczny

Ciągnik terminalowy z ogniwem wodorowym będzie testowany przez Gaussin. Francuski producent przedstawił koncepcję autonomicznego ciągnika terminalowego, które nie tylko przemieści naczepy, ale i sam podepnie i odepnie od pojazdu. Oprócz zeroemisyjnej jazdy mamy więc do czynienia z pojazdem dostępnym w trybie 24/7. Napęd wodorowy po kilku minutach tankowania będzie dalej mógł pracować na terenie centrum logistycznego.

Wodór do zasilania ciągników terminalowych to nowy rodzaj bezemisyjnego pojazdu obsługującego transport drogowy. Gaussin chce wspierać firmy w wydajnej i zero emisyjnej obsłudze ładunków w centrach przeładunkowych – bazach magazynowych oraz terminalach morskich. Po prezentacji ciągnika terminalowego i podwozia do transportu kontenerów, pora na ciągnik terminalowy dla terminali drogowych. Pierwsze testy dwóch egzemplarzy w Europie i Ameryce Północnej rozpoczną się połowie 2021 roku.

Ogniwo paliwowe ma zapewnić przerwę zaledwie kilku minut celem zatankowania pojazdu. To duża przewaga nad napędem elektrycznym, gdzie pojazd musi odstać kilka godzin przed dalszą drogą. Ciągnik terminalowy zasilany wodorem nie będzie wymagał obecności operatora. Wszystkie czynności z obsługą ciągniętej naczepy wykona specjalny robot. Dzięki temu pojazd ma zapewniać ciągłą pracę, 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Źródło: Gaussin

Zobacz także
– Ciągnik terminalowy Gaussin ATM-H2 i APM-H2
– Ciągnik terminalowy w Port Rotterdam na wodór od Terberg
– Ciągnik terminalowy na LNG od Capacity