Ciągnik terminalowy na wodór w Port Rotterdam

Wodór do napędu ciągników terminalowych po raz pierwszy zastosowano w Port of Rotterdam. Ogniwa paliwowe zainstalowano na ciągniku firmy Terberg. Zbiorniki na wodór o pojemności 14,4 kg paliwa wodorowego zapewniają autonomię całodziennej pracy bez potrzeby tankowania. Dzięki ogniwom wodorowym ciągnik terminalowy jest całkowicie bezemisyjny i posiada takie same osiągi jak pojazdy zasilane olejem napędowym.

Terberg YT203-H2 w czasie tankowania wodorem (źródło: Terberg)

Terminal tractor na wodór, lub jak bardziej popularnie ciągnik terminalowy, został opracowany wspólnie z Terberg Benschop i zepp.solutions. Było to możliwe dzięki modułowej konstrukcji ciągnika, przygotowanej pod różne rodzaje napędów – diesla, gaz ziemny, prąd czy wodór. Pojazd z ogniwem paliwowym jest testowany przez United Waalhaven Terminals w Rotterdamie. Ciagnik został zaangażowany do regularnej pracy jak inne pojazdy zasilane olejem napędowym. Są to drugie testy na świecie ciągnika terminalowego z ogniwem wodorowym. Pierwsze zostały przeprowadzone w Los Angeles na bazie pojazdu Toyota UNO w listopadzie 2019 roku.

Ciągnik wodorowy Terberg YT203-H2 jest wyposażony w cztery zbiorniki na wodór o łącznej pojemności wodnej 600 litrów (po 150 litrów każdy). Taka objętość pozwala na zatankowanie 14,4 kg wodoru H35 (pod ciśnieniem 350 bar). Zgromadzony zapas paliwa wodorowego pozwala na bezproblemowe realizowanie kompltnej całodziennej zmiany. Ogniwo wodorowe i integracja z ciągnikiem zostały zrealizowane przez firmę zepp.solutions. Terberg planuje testy ciągnika w innych portach na całym świecie. W ciągu kilkunastu miesięcy pojazd trafi do regularnej oferty firmy.

Źródło: Terberg

Zobacz także
Ciągnik terminalowy z ogniwem paliwowym – Toyota Uno
– Katalog aut ciężarowych zasilanych wodorem
– Ciągnik terminalowy na LNG od Capacity