Ciężarówki gazowe bez ograniczeń po Brennero w Austrii

Ulgi dla ciężarówek gazowych w Austrii na słynnej trasie A12 / A13 Brennero – Kufstein. W związku ze zmianami w dopuszczeniu do ruchu w godzinach nocnych przez Brenner całą dobę pojadą tylko ekologiczne ciężarówki. Preferencję zyskają tutaj auta zasilane gazem ziemnym – CNG i LNG – oraz auta na wodór. Zmiana wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Zwolnienie z zakazu dla ciężarówek gazowych w Tyrolu to niewątpliwa korzyść dla właścicieli pojazdów na CNG, LNG czy wodór. Władze Tyrolu dostrzegły kolejną szansę na zmniejszenie uciążliwości transportu ciężkiego w godzinach nocnych (22-5). Dotychczasowe zwolnienie dla wszystkich aut z normą EURO6 zostało zaostrzone. Od 1 stycznia 2021 roku z nocnego zakazu ruchu będą zwolnione tylko auta z napędami alternatywnymi, ściśle wylistowanymi w decyzji regionu Tyrol.

Benefity dla ciężarówek gazowych będą obejmowały wyłącznie auta z fabryczną instalacją zasilania gazem ziemnym. Będą to ciężarówki na sprężony gaz ziemny (CNG), jak i skroplony gaz ziemny (LNG). Instalacje typu dual fuel (gazodiesel) montowane przez warsztaty nie będą podlegać zwolnieniu. Na dopuszczenie do ruchu w godzinach nocnych będą mogły liczyć też ciężarówki na wodór. Na podobne benefity dla ciężarówek gazowych decydowały się ostatnio Niemcy oraz Włochy.

Źródło: Tiroler Landesregierung

Zobacz także
– Stacje LNG w Austrii
– Ciężarówki CNG i LNG w Austrii bez zakazów
Zwolnienie dla ciężarówek gazowych z MAUT w Niemczech do 2023 roku