Polski Autobus Wodorowy z produkcją w Lublinie?

Autobusy na wodór pod nową polską marką produkowane w Lublinie? Jak donosi Dziennik Wschodni takie plany ma spółka powiązana z ZE PAK. Jak informowaliśmy w połowie października 2020, PAK zamówił już elektrolizer do produkcji wodoru i dwie stacje tankowania wodoru. Czy teraz przyjdzie także kolej na produkcję autobusów z ogniwem wodorowym?

Produkcja wodoru przez spółkę ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin) ma ruszyć już w przyszłym roku. Pozyskiwany w okolicach Konina wodór ma trafiać do stacji w Koninie i Warszawie. Ilość wytwarzanego wodoru będzie w stanie zaspokoić potrzeby floty 50 autobusów wodorowych. Jednocześnie ZE PAK informował o działaniach w zakresie autobusów na wodór. Jak się okazuje, autobusy z ogniwem wodorowym ma wdrażać nowy podmiot gospodarczy – Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o.

Wytwarzanie autobusów wodorowych (produkcja? montaż?) miałyby się znajdować w Lublinie, tuż przy granicy ze Świdnikiem. W nowej montowni produkowane byłoby nawet 500 pojazdów z ogniwem paliwowym rocznie. Za produkcję autobusu miałyby odpowiadać kadry z dawnego Ursus Bus. Technologia ogniw paliwowych i przeniesienia napędu nie wykluczone, że będzie pochodzić od Hyundai.

Źródło: Dziennik Wschodni

Zobacz także
– Stacja wodorowa w Koninie od ZE PAK
– Stacja wodór Warszawa – Prądzyńskiego
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje