Prom na wodór dla Norwegii zwodowany w Turcji

Statek na wodór MF Hydra został zwodowany w stoczni Norse w Turcji. Ten prom zasilany ciekłym wodorem jest pierwszym na świecie statkiem pasażerskim zasilanym ogniwem paliwowym. Prom napędzają ogniwa wodorowe o mocy 400 kW. Po doposażeniu w stoczni w norweskim Olen będzie obsługiwał połączenia promowe Norled przez 10 lat.

Prom Hydra zasilany wodorem w czasie wodowania (źródło: Norse)

Wodór dla promu będzie przechowywany w postaci skroplonej (LH2). Paliwo wodorowe będzie magazynowane w kriogenicznym zbiorniku o pojemności 80 m3. Za dostarczenie zbiornika dla ciekłego wodoru o temperaturze -252 stopni Celsjusza odpowiedzialny będzie MAN Cryo. Po odparowaniu wodór trafi już w formie lotnej do ogniwa paliwowego. Układ zasilania wodorem zostanie zamontowany w stoczni Westcon Yard w norweskim Olen. W początkowej fazie prawdopodobnie będzie bunkrowany wodorem z autocystern (sposób Truck-to-Ship).

Ogniwa paliwowe zamontowane na promie MF Hydra będą miały łączną moc 400 kW (2 x 200 kW). Powstający tam prąd będzie przekazywany do silników elektrycznych o łącznej mocy 880 kW (2 x 400 kW). Napędzą one pędniki strumieniowe Schottel, a prędkość maksymalna wyniesie 9 węzłów. Prom z ogniwem wodorowym będzie mógł zabrać 299 pasażerów i 80 samochodów, a jego długość to 82,4 metra. Nowy prom zbudowany przez stocznię Norse Group z ogniwem wodorowym trafi do floty Norled. Przez 10 lat będzie bezemisyjnie obsługiwał trasę promową przydzieloną dla tego armatora przez rząd Norwegii. Jest to część polityki rządu Norwegii dla popularyzacji wodoru w żegludze.

Źródło: Norse Group

Zobacz także
Prom na wodór dla Norled
 HySeas 3 – Prom na wodór w Szkocji
– Wilhelmsen – Bunkierka dla wodoru