Ciągnik terminalowy Gaussin na wodór

Wodór dla maszyn portowych zyskuje na popularności w Europie. Po pojeździe z ogniwem wodorowym od Terberg swoje rozwiązanie zaprezentował francuski Gaussin. Są to dwa ciągniki terminalowe z napędem wodorowym. Gaussin ATM-H2 może przewozić ładunki o masie 38 ton. Drugi pojazd – Gaussin APM-H2 pociągnie ładunki o masie do 75 ton. Dostawcą napędu wodorowego będzie Faurecia.

Ogniwo paliwowe jako źródło napędu dla maszyn portowych to jeden z wiodących kierunków rozwoju wodoru dla napędu. Duża konsumpcja paliwa, jazda tylko po zamkniętym obszarze i wysokie oczekiwania ekologiczne zachęcają do stosowania paliw alternatywnych, jak LNG czy wodór. W ostatnim czasie szczególnie to drugie paliwo zyskuje na popularności. Szanse dla swoich pojazdów terminalowych widzi tutaj francuski Gaussin. W październiku 2020 wspólnie z Faurecia zaprezentował ciągniki terminalowe na wodór. Pod koniec roku pierwsze pojazdy na wodór trafią do klientów we Francji. Konkurencyjne rozwiązanie ciągnika na wodór przedstawił kilka tygodni wcześniej Terberg. Produkowany w Holandii ciągnik YT203-H2 z ogniwami paliwowymi jest już testowany w Port of Rotterdam.

Gaussin ATM-H2 to pojazd terminalowy na wodór dla przewożenia kontenerów na własnym pokładzie. Może zabrać jednorazowo ładunek o masie do 38 ton i nie emituje przy tym żadnych spalin. Źródłem napędu jest ogniwo paliwowe marki Faurecia. Auto może jednorazowo zatankować 5 kg sprężonego wodoru H35 (pod ciśnieniem 350 bar). Taki zapas paliwa wodorowego starcza na 12 godzin ciągłej pracy platformy terminalowej.

Gaussin APM-H2 to typowy ciągnik terminalowy na wodór dedykowany do pracy w porcie. Może on uciągnąć naczepy o łącznej masie 75 ton. Dzięki modułowej zabudowie dla źródła napędu, na jego pokład trafił identyczny napęd jak w modelu ATM-H2. Mamy więc tutaj 5 kg paliwa wodorowego i 12 godzin pracy na jednym tankowaniu wodoru.

 Źródło: Gaussin / Faurecja

Zobacz także
– Ciągnik terminalowy w Port Rotterdam od Terberg
– Ciągnik terminalowy z ogniwem paliwowym – Toyota Uno
– Ciągnik terminalowy na LNG od Capacity