Keyou chce produkować silniki na wodór w Niemczech

Silnik na wodór zostanie zbudowany przez konsorcjum H2 Development and Test Center założone przez KEYOU. Wspólnie z KST-Motorenversuch zostanie opracowany silnik spalający wodór i system magazynowania wodoru. Jednostka zasilania wodorem ma mieć ponad 200 kW mocy. Firmy starają się obecnie o dofinansowanie układu zasilania wodorem przez Unię Europejską.

Popyt na systemy zasilania wodorem w 2020 roku wzrósł dwukrotnie względem 2019 roku. Celem Keyou jest zdobycie istotnej roli na rynku dostawców układów zasilania wodorem. W tym celu powstało „H2 Development and Test Center”. Założony klaster wodorowy w Bad Dürkheim, jest drugim filarem Clean Mobility Start-Up, po biurze projektowych w Monachium. W tej lokalizacji Keyou otrzyma wsparcie od KST-Motorenversuch. Keyou prowadzi intensywne prace nad silnikiem spalinowym na wodór. Na jednym tankowaniu wodoru ciężarówka ma przejeżdżać 500 kilometrów, a moc silnika wodorowego wyniesie ponad 200 kW. Żywotność silnika ma wynieść ponad 700 tysięcy kilometrów. Łączny koszt zakupu i użytkowania silnika wodorowego nie będzie różnił się od silnika diesla. Oczywistą przewagą będzie całkowity brak emisji szkodliwych spalin – tylko para wodna.

Wodór dla sektora automotive w Niemczech obecnie przeżywa swój rozkwit. Na rynku powstaje wiele aliansów pomiędzy długoletnimi aktorami rynku oraz wschodzącymi start-upami. Do najbardziej znanych aliansów jest zaangażowanie Nikola w zakładach Iveco w Ulm. Kolejnym przykładem są nowe badania MAN nad silnikami spalinowymi na wodór wspólnie z uczelniami – Uniwersytetem Friedricha Aleksandra Erlangen-Norymberga (FAU) oraz Uniwersytetem Technicznym w Norymberdze (THN).

Źródło: Keyou

Zobacz także
– MAN z silnikiem na wodór – autobusy z Berlina i nowe badania w 2020 roku
– Mercedes GenH2 – ciężarówka na ciekły wodór
– Ciężarówki na wodór – katalog