Nowe autobusy CNG na Podkarpaciu – Mielec i Rzeszów

Autobusy na CNG w ostatnich tygodniach zostały dostarczone do Mielca i Rzeszowa. MKS Mielec odebrał Solaris Urbino 12 CNG. Do Rzeszowa trafiła natomiast kolejna partia Autosan Sancity 12 CNG. Oba autobusy napędza ten sam silnik na gaz ziemny – Cummins ISL-G o mocy 320 KM. Autobusy obecnie są zasilane gazem ziemnym, zaś w przyszłości – także biogazem.

Biometan dla autobusów w Mielcu czy Rzeszowie to raczej kwestia kilku kolejnych lat. Natomiast już dziś autobusy jeżdżą po tych miastach nie emitując sadzy i tlenków azotu. Wszystko dzięki zasilaniu CNG. Sprężony gaz ziemny magazynowany jest na dachach pojazdów w zbiornikach ciśnieniowych. Butle na gaz ziemny pracują pod ciśnieniem nawet 250 bar.

Solaris Urbino 12 CNG (źródło: UM Kostrzyn)

CNG w MKS Mielec tankowany jest głównie do autobusów Solaris. Miejski przewoźnik sukcesywnie wycofuje stare gazowe Jelcze kupując najnowsze Solaris Urbino 12 CNG. Kolejna sztuka Solarisa na gaz trafiła pod koniec 2020 roku. Autobus wyposażono w gazowy silnik Cummins. Na jednym tankowaniu gazu CNG posiada zasięg do 400 kilometrów.

CNG w Rzeszowie jest najczęściej tankowane do autobusów Autosan. Ten producent z Sanoka w latach 2020 – 2021 ma dostarczyć do stolicy Podkarpacia aż 60 autobusów na sprężony metan. W listopadzie na ulice Rzeszowa wyjechało 7 Autosanów Sancity LF 12 CNG. Razem to już 27 autobusów CNG dostarczonych w 2020 roku. Kolejne 33 Autosany na gaz będą dostarczane sukcesywnie w najbliższych miesiącach. Autosany podobnie jak Solarisy napędza silnik CNG od Cummins.

Źródło: MKS Mielec, Autosan

Zobacz także
– Suwałki z autobusami CNG od Autosan i Solaris
– Autosan Sancity CNG – dane katalogowe
– Solaris Urbino CNG – dane katalogowe