MAN na wodór, ale bez ogniwa – spalanie wodoru w silniku

Silnik na wodór od MAN będzie ponownie testowany od 2021 roku. Producent ciężarówek MAN zapowiedział ofensywę w napędach wodorowych opartych nie tylko o ogniwa paliwowe, ale i silnik spalinowe. MAN chce odświeżyć technologię opracowaną w latach 90 XX wieku. Silniki na wodór były intensywnie testowane w autobusach MAN w Berlinie między 2006 a 2009 rokiem.

MAN Lion’s City Hydrogen w Berlinie (źródło: MAN)

Ogniwo wodorowe to obecnie najczęściej wymieniane określenie na zeroemisyjne źródło napędu wśród producentów aut użytkowych. W obliczu zaostrzającej się polityki klimatycznej wodór to święty gral dla osiągnięcia zerowej emisji spalin i utrzymania dotychczasowych osiągów (jak zasięg czy czas tankowania). MAN długo nie zabierał stanowiska co do zasilania wodorem swoich pojazdów. Prezentując swoje plany zaskoczył jednak jak Mercedes. I nie planuje tutaj bynajmniej zastosowanie skroplonego wodoru zamiast wodoru sprężonego, ale silników na wodór.

Ciężarówka MAN na wodór z silnikiem spalinowym ma być rozwiązaniem hybrydowym. W skład zestawu wejdzie akumulator, silnik elektryczny oraz silnik wodorowy działający w oparciu o spalanie tlenowodoru. System będzie bezemisyjny pod względem dwutlenkuwęgla (CO2), ale będzie za to wytwarzał nieznaczne ilości tlenków azotu. Pierwsze testy ciężarówek z silnikiem wodorowym planowane są na 2021 rok. Prototypy mają posiadać zasięg do 800 kilometrów na jednym tankowaniu. Według zapewnień MAN, silnik wodorowy ma być prostszym rozwiązaniem technicznym niż ogniwa paliwowe. Wzorem autobusów wodorowych z Berlina, wodór będzie prawdopodobnie tankowany pod ciśnieniem 350 bar jako lotny wodór H35.

MAN Lion’s City Hydrogen (źródło: MAN)

Autobusy na wodór marki MAN w Berlinie jeżdżą od 2006 roku. MAN Lion’s City Hydrogen w Berlinie posiada silnik o mocy ok. 180 KM (130 kW). Maksymalna prędkość pojazdu to 82 km/h, a zasięg na jednym tankowaniu wodoru – 200 kilometrów. Autobusy były wdrożone jako wizytówka Berlina w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Niemczech. Zastosowane silniki na wodór były rozwinięciem prototypowych autobusów na wodór testowanych w Monachium w latach 1996 – 1999.

Ciężarówki na wodór od MAN trafią do regularnej sprzedaży w 2023 roku. Klienci oprócz silników wodorowych będą mogli wybrać wersję z ogniwem wodorowym. Testy ciężarówek wodorowych rozpoczną się w Bawarii już w przyszłym roku. Ogniwa wodorowe w pierwszej kolejności trafią do autobusów i ciężarówek dystrybucyjnych. Całość dodatkowo będzie wspierana przez pracę naukową dwóch uniwersytetów – Uniwersytetu Friedricha Aleksandra Erlangen-Norymberga (FAU) oraz Uniwersytetu Technicznego w Norymberdze (THN). Prace MAN wpisują się w promocję wodoru w ramach klastra Hydrogen.Bavaria (H2.B).

Źródło: MAN Truck&Bus

Zobacz także
– Mercedes GenH2 – ciężarówka na ciekły wodór
– Autobusy na wodór – katalog
– Ciężarówki na wodór – katalog