Pociąg na wodór w Hiszpanii FCH2RAIL z ogniwami paliwowymi Toyota

Ogniwa paliwowe Toyota Mirai trafiły do hiszpańskiego pociągu zasilanego wodorem FCH2RAIL. Budowany przez koncern CAF zespół trakcyjny został wyposażony w 6 ogniw paliwowych marki Toyota. Pierwsze prace nad pociągiem pasażerskim na wodór ruszyły w styczniu 2021. Z początkiem 2022 roku budowany pociąg zyskał już napęd wodorowy bazujący na technologii japońskiego producenta. Budowany pociąg hybrydowy należy do Renfe i będzie testowany w Hiszpanii i Portugalii.

Toyota Gen2 – nowa generacja ogniwa paliwowego

Projekt FCH2RAIL, rozpoczęty już w styczniu 2021 r., jest pionierem w dziedzinie bezemisyjnych pociągów hybrydowych. Budowane przez CAF pociągi będą posiadały napęd hybrydowy, na liniach z trakcją będą zasilane w energię z zewnątrz, a na liniach niezelektryfikowanych – z ogniw paliwowych z wykorzystaniem wodoru. Konsorcjum FCH2Rail opracowuje hybrydowy zespół napędowy z ogniwami paliwowymi i integruje go z demonstracyjnym pociągiem. Toyota zbudowała, przetestowała i dostarczyła 6 modułów ogniw paliwowych do kolejnej fazy projektu. Moduły te zawierają najnowszą technologię Gen2 oferującą większą moc i wyższą gęstość w bardziej kompaktowej obudowie. Zdecydowano się na użycie płaskiej konfiguracji modułowej, pozwalającej na najbardziej efektywną integrację z dachem pociągu demonstracyjnego.

Ogniwa paliwowe zostały umieszczone w trzech modułach do montażu na dachu pociągu. Te moduły ogniw paliwowych zostaną najpierw przetestowane wraz z akumulatorami w pełnym systemie na stanowisku testowym, przed dostarczeniem do fabryki CAF. Pozostałe 3 moduły trafią bezpośrednio do CAF do połowy lutego, gdzie wszystkie 6 modułów zostanie zainstalowanych w pociągu demonstracyjnym. Pociąg FCH2RAIL może pobierać energię elektryczną zarówno z sieci trakcyjnej, jak i ogniw paliwowych. Ten demonstracyjny pociąg, elektryczny pociąg podmiejski CIVIA produkowany przez CAF, jest dostarczany dla hiszpańskich kolei Renfe.

Po zakończeniu integracji konsorcjum CAF i Renfe rozpocznie wstępne testy funkcjonalne na torach w Hiszpanii i Portugalii. Celem projektu jest przetestowanie zarządzania energią oraz sprawdzenie niezawodności i opłacalności rozwiązania w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych. Projekt FCH2Rail jest finansowany ze środków UE w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Ogniw Paliwowych i Wodoru (FCHJU).

Źródło: FCH2RAIL

Zobacz także
– Pociąg na wodór od CAF w ramach projektu FCH2RAIL do 2025 roku
– PKP planuje zakup pociągów na wodór
– Wodór jako paliwo