Lokomotywa na wodór od PESA z paliwem wodorowym w pakiecie

Pociągi na wodór już niebawem pojadą w Europie dzięki współpracy PESA i PKN Orlen. Te dwie państwowe firmy podjęły współpracę, gdzie PESA dostarczy lokomotywy na wodór, a dostawy wodoru zabezpieczy Orlen. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w czasie europejskiej premiery lokomotywy wodorowej na targach Innotrans w Berlinie. Dostawy wodoru będą prowadzone razem ze stacjami wodorowymi.

Spalanie wodoru przez pociąg to 170 kilogramów dla lokomotywy manewrowej i 260 kg dla dziennej eksploatacji pociągu. Według obliczeń PKN Orlen to 10 razy więcej niż dla autobusu miejskiego, który spala ok. 25 kg paliwowe wodorowego na dobę. Orlen ma ambicję dostarczać odnawialny, zielony wodór z instalacjami tankowania. Pierwsza w Polsce stacja wodorowa dla pociągów ruszy niebawem dla lokomotywy PESA, która znajdzie się we flocie firmy Koltrans. Lokomotywa jeździ już po szynach dzięki zasilaniu bateryjnemu, ale niebawem sama będzie generowała energię elektryczną w ogniwie paliwowym.

Dostawy wodoru dla kolei Orlen planuje realizować z PESA długofalowo. Firmy mają ambicję zaoferować swój produkt dla przewoźników pasażerskich, towarowych oraz firm intermodalnych. Orlen zajmie się organizacją produkcji zielonego wodoru, dystrybucją z hubów produkcyjnych oraz tankowaniem do pojazdów. Dzięki temu operatorzy szynowi będą mogli skupić się na tym co potrafią najlepiej – eksploatacją nowoczesnego i zielonego taboru napędzanego z ogniw wodorowych. Na starcie oferta będzie dotyczyć lokomotyw z ogniwem wodorowym PESA SM42 H2Loco. Lokomotywa posiada 2 ogniwa wodorowe Ballard o łącznej mocy 170 kW  i 4 elektryczne silniki asynchroniczne o mocy 720 kW (4 x 180 kW). Pracę systemu wspiera akumulator LTO o pojemności 167,7 kWh, skąd prąd popłynie przez falowniki trakcyjne ABB z przetwornicą  pomocniczą 3 x 400 V.

Źródło: PESA

Zobacz także
– PESA SM42 6Dn H2Loco – szczegóły techniczne
– Lokomotywa na wodór od PESA jeszcze w 2021 roku
– PKP planuje zakup pociągów na wodór