Flirt H2 – pociąg na wodór od Stadler dla USA

Wodór napędzi pociąg pasażerski szwajcarskiej marki Stadler. Pierwszy zespół trakcyjny – Flirt H2 – zasilany ogniwami paliwowymi trafi do Stanów Zjednoczonych. Odbiorcą pociągu wodorowego jest miasto San Bernardino w Kalifornii. Uroczysta premiera pociągu Stadler H2 miała miejsce na targach Innotrans 2022 w Berlinie. Pociąg ma ruszyć na trasy w USA z początkiem 2024 roku.

FLIRT H2 dla San Bernardino County Transportation Authority (SBCTA) to pierwszy napędzany wodorem pociąg osobowy dla USA. Dostawa pociągów na wodór to efekt umowy między Stadler a SBCTA z 2019 roku. FLIRT H2 ma być wykorzystywany w ruchu pasażerskim w ramach projektu Redlands Passenger Rail Project w Kalifornii. Redlands Passenger Rail Project to 14-kilometrowy odcinek łączący Redlands ze stacją Metrolink w San Bernardino. Dziennie pociąg pokona ok 480 – 600 kilometrów na powyższej trasie.

Pociąg FLIRT H2 składa się z dwóch wagonów i części środkowej zwanej «PowerPack», w której znajdują się ogniwa paliwowe i zbiorniki z wodorem. W wodorowym ogniwie paliwowym generowany jest prąd elektryczny, który jest magazynowany w baterii trakcyjnej. Bateria zasila układ napędowy pojazdu oraz urządzenia związane z komfortem pasażerów, m.in. system klimatyzacji. W tej konfiguracji pociąg może odzyskiwać energię hamowania, która potem jest ponownie wykorzystywana do jego napędzania. Pociąg posiada 108 miejsc siedzących oraz dużą  przestrzeń z miejscami stojącymi. Jego prędkość maksymalna wynosi 130 km/h (79 mph).

Źródło: Stadler

Zobacz także
– Pociągi wodorowe od Stadler dla San Bernardino w USA
– Niemcy – 27 pociągów wodorowych dla RMV
– Wodór jako paliwo