Koparka na wodór od Liebherr na Bauma 2022

Wodór zasili koparkę Liebherr R9XX, której premiera miała miejsce na targach budowlanych Bauma 2022. Koparka R 9XX H2 jest napędzana silnikiem na wodór Liebherr H966. Silnik nie emituje CO2 i cząstek stałych w miejscu użytkowania. Napęd wodorowy jest o 70% mniej emisyjny niż zasilanie dieslem w cyklu WtW. Osiągnięcia te zostały docenione przez kapitułę targów, która przyznała koparce wodorowej nagrodę Bauma Innovation Award 2022. Produkcja silników wodorowych Liebherr i koparek na wodór ma zostać uruchomiona w 2025 roku.

Liebherr H966 – silnik na wodór (źródło: Liebherr)

Koparka z silnikiem wodorowym Liebherr została zbudowana przez biuro projektowe koncernu Liebherr-Franca SAS. Napęd koparki, silnik Liebherr H966 na wodór, został zbudowany w szwajcarskim oddziale koncernu Liebherr Machines Bulle SA w Szwajcarii. Liebherr R 9XX H2 to pierwsza gąsienicowa koparka na świecie z napędem wodorowym. Takie rozwiązanie pozwoliło na utrzymanie funkcjonalności maszyny przy zasilaniu wodorem, nie ustępuje osiągami i czasem pracy względem odpowiednika na olej napędowy. Koparka jest dedykowana do ciężkich prac ziemnych czy w kamieniołomach, które cechują się dużym zapyleniem.

Napęd wodorowy w koparce R 9XX H2 opiera się na silniku Liebherr H966. Silnik posiada 6 cylindrów i został wyposażony w portowy wtrysk paliwa (PFI). W miejscu eksploatacji maszyny udało się zredukować emisję CO2 praktycznie do zera. W porównaniu z zasilaniem dieslem, emisja CO2 w cyklu WtW została ograniczona o 70%. Koparka jest tankowana sprężonym wodorem H35 (350 bar). Dostawy paliwa wodorowego w czasie testów zabezpieczyła firma Total Energies. Regularna produkcja silników na wodór marki Liebherr ma ruszyć w 2025 roku. Liebherr proponuje także mniejszy, 4-cylindrowy silnik na wodór z bezpośrednim wtryskiem – Liebherr H964.

Źródło: Liebherr

Zobacz także
– Koparko-ładowarka na wodór od JCB
– Pierwsza koparka z ogniwem wodorowym od JCB
– Wodór jako paliwo