Silnik na wodór trafi do koparek i maszyn budowlanych JCB

Wodór napędzi koparki JCB wyposażone w silniki spalinowe. Firma w maju 2021 zaprezentowała testową koparko-ładowarkę z silnikiem na sprężony wodór. Silnik wodorowy został opracowany przez dział badawczo-rozwojowy JCB w Derbyshire. To drugie auto budowlane na wodór od JCB po koparce zasilanej ogniwami paliwowymi.

Silnik JCB ma wodór z zabudową agregatu

Silnik wodorowy opracowywany przez JCB ma pozwolić na szybkie wdrożenie bezemisyjnych koparek. Rozwiązanie firmy bazuje na silniku JCB Dieselmax 448. Podstawową przewagą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego wdrożenia do produkcji i niższy koszt zakupu w porównaniu z ogniwami paliwowymi. Prototyp silnika wodorowego JCB ma zupełnie nowy układ dolotowy (obniżona kompresja, nowe tłoki, wysokociśnieniowe zasilanie common-rail i wtrysk paliwa do silnika). Silnik wodorowy został tak zaprojektowany, aby pasował do osiągów i właściwości jezdnych istniejących maszyn.

Koparki zasilane wodorem projektowane przez JCB to odpowiedź na plany brytyjskiego rządu wobec zeroemisyjnej gospodarki. Napęd wodorowy dla koparek ma uzupełnić ofertę JCB o ciężkie pojazdy budowlane. Firma z powodzeniem od kilku lat oferuje już lekkie koparki z napędem akumulatorowym. Koparko-ładowarka z silnikiem Dieselmax 448 to znaczący krok w kierunku realnej oferty zasilania wodorem. Jest uzupełnieniem najcięższych maszyn budowlanych zasilanych ogniwem wodorowym. Prototyp takie pojazdu firma JCB przedstawiła w 2020 roku.

Źródło: JCB

Zobacz także
– Pierwsza koparka z ogniwem wodorowym od JCB
– Ogniwo Ballard w wozidle kopalnianym dla RPA
– Wodór jako paliwo