CNG w ciągniku jednak nie zwolni z MAUT?

Instalacja CNG w ciągniku z dieslem prawdopodobnie nie pozwoli na zwolnienie z MAUT. W projekcie ustawy Bundestagu z 21 maja 2021 wynika, że zwolnione z MAUT będą tylko auta posiadające od nowości instalacje gazowe. Oznacza to, że auta z dokładaną instalacją typu gazodiesel nie będą mogły korzystać z takiego zwolnienia. Do wyboru pozostaną tylko nowe auta z fabryczną instalacją CNG lub LNG.

Instalacje CNG do ciężarówek cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony przewoźników. Głównym powodem był stosunkowo niski koszt montażu oraz możliwość założenia instalacji w posiadanych już ciężarówkach. Głównym atutem jest jednak zwolnienie z opłaty drogowej MAUT w Niemczech. Okazuje się jednak, że Ministerstwo Transportu Niemiec chce jednak takie auta wykluczyć ze zwolnienia. Na dalsze szczegóły należy jednak poczekać za stanowiskiem Toll Collect.

Według nieoficjalnych informacji zwolnienie dla gazodiesla z MAUT ma trwać tylko do końca września 2021 roku. Po tym okresie przewoźnicy mają ponosić koszt opłat drogowej według posiadanej normy euro. Możliwość zwolnienie dla ciężarówek z dołożoną instalacją gazową istniała od 2018 roku. Ze względu na nadużycia, wymogi dla dokładanych instalacji gazowych zaostrzono od sierpnia 2019 roku. Określono wówczas, że Zwolnienie z MAUT może uzyskać pojazd ciężarowy, który spełnia jeden z trzech warunków. Pierwszy to od razu homologacja podczas rejestracji jako napęd gazowy (rubryka P3 w dowodzie rejestracyjnym). Drugi to układ zasilania, gdzie gaz ziemny stanowi co najmniej 50% mieszanki paliwowej. Stan ten musi zostać potwierdzony przez instalatora lub producenta instalacji gazodiesel. Dodatkowo na pokładzie pojazdu muszą się znaleźć zbiorniki, które posiadają pojemność wodną co najmniej 300 litrów.

Źródło: TLP

Zobacz także
– DAF na CNG? Dodatkowo instalacja pozwala nie płacić MAUT
– Dual Fuel CNG – Większe wymagania dla zwolnienia z MAUT
– Katalog aut ciężarowych na LNG