DAF na gaz CNG też bez MAUT w Niemczech

Zwolnienie z MAUT w Niemczech napędza sprzedaż ciężarówek na gaz ziemny. Oprócz aut ciężarowych z fabryczną instalacją gazową, przewoźnicy coraz częściej wybierają tzw. gazodiesle. W ostatnich tygodniach widać to zwłaszcza w ciężarówkach DAF. Instalacja dual fuel CNG jest także popularna w markach MAN i Mercedes.

DAF zasilany CNG jest tylko częściowo. W dotychczasowym silniku diesla zamontowano dotrysk gazu ziemnego. Aby spełnić wymogi zwolnienia z MAUT udział gazu musi wynosić co najmniej 50% mieszanki paliwa. Dodatkowo auto musi mieć zbiorniki na gaz o pojemności wodnej nie mniejszej niż 300 litrów (50 kg gazu ziemnego). Przy czym może być to również zbiornik z gazem LNG. Firmy transportowe wybierają częściej CNG ze względu na koszt instalacji i lepszą dostępność stacji CNG w Niemczech.

Monterzy instalacji dual fuel CNG w Polsce to obecnie Cogas, Elpigaz czy Fuelfusion. Z nieoficjalnych informacji wynika, że tego typu pojazdów trafia na rynek nawet kilkaset miesięcznie. Oprócz wspomnianych aut DAF z CNG, dużym zainteresowaniem cieszy się również montaż gazodiesla w autach MAN czy Mercedes. Kluczowe przy podejmowaniu decyzji o montażu instalacji jest zwolnienie z myta w Niemczech do końca 2023 roku.

Źródło: dystrybutorzy DAF w Polsce

Zobacz także
Dual Fuel CNG – Większe wymagania dla zwolnienia z MAUT
– Stacje LNG – tankowanie skroplonego metanu w Europie
– Katalog aut ciężarowych na LNG