Ogniwa paliwowe dla ciężarówek wspólnie od Mahle i Ballard

Ogniwa wodorowe dla ciężarówek będą wspólnie dostarczane na rynek przez niemieckie Mahle i kanadyjskie Ballard Systems. Producenci części dla wodorowych ciężarówek z końcem września 2020 zawarły dedykowane porozumienie. Celem jest wypracowanie palety ogniw paliwowych do średnich i ciężkich pojazdów użytkowych w Europie, Azji i Ameryki.

Wodór dla aut użytkowych to obecnie najbardziej perspektywiczna droga do zeroemisyjności. Tak przynajmniej twierdzi Jorg Stratmann, prezes Mahle. Współpraca dostawcy rozwiązań automotive z kanadyjskim Ballard zapewni dostęp do sprawdzonych napędów wodorowych. Mahle chce zaoferować producentom średnich i ciężkich pojazdów użytkowych kompletne układy napędowe zasilane wodorem.

Zasilanie wodorem nie jest obce firmie Mahle. Do tej pory Mahle specjalizowało się głównie w takich elementach układu jak pozyskiwanie powietrza, sterowanie ogniwami paliwowymi i układem chłodzenia ogniw wodorowych. W powołanym konsorcjum Ballard będzie odpowiadał za projekt i montaż samych ogniw paliwowych. Po stronie Mahle pozostanie projektowania / wytwarzanie kompletnego napędu elektrycznego bazującego na ogniwach, w tym sterowanie mocą i zarządzanie temperaturą. Wypracowany napęd wodorowy wejdzie do stałej oferty produktowej firmy Mahle dla odbiorców z Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Źródło: Mahle, Ballard

Zobacz także
– Ballard – 8 generacja ogniwa paliwowego
– Katalog ciężarówek na wodór
– Wodór jako paliwo