Ile wodoru na 100 kilometrów potrzebuje autobus w Wuppertal

Spalanie wodoru na 100 kilometrów to chyba najczęstsze pytanie ze strony firm zainteresowanych autami z ogniwami wodorowymi. Rąbka tajemnicy dla zużycia wodoru odkrywa niemiecka firma WSW mobil Wuppertal. Po 100 dniach eksploatacji nowe autobusy Van Hool z ogniwami paliwowymi potrzebowały średnio 8 kg wodoru na 100 kilometrów.

VanHool A330 Fuelcell na ulicach Wuppertal (źródło: WSW mobil)

Zużycie wodoru na 100 kilometrów w Wuppertal po 65000 kilometrów wyniosło 8 kg. Takie spalanie wodoru pozytywnie zaskoczyło WSW mobil, które zakładało zużycie katalogowe na poziomie ok. 9 kg wodoru na 100 kilometrów. Przy zbiorniku wodoru o pojemności 38,5 kg paliwa wodorowego autobus spokojnie może pokonać ponad 400 kilometrów na jednym tankowaniu wodoru. Należy pamiętać, że nowe Van Hool Fuelcell posiadają przy tym wszystkie współczesne udogodnienia, jak klimatyzacja, ładowarki USB czy zaawansowany system informacji pasażerskiej. Koszt takiego autobusu wodorowego z bogatym wyposażeniem wyniósł 650000 euro.

Nowe autobusy na wodór Van Hool mają dopiero 3 miesiące, a Wuppertal zamówiło już kolejne. Tym razem wybór padł na Solaris Urbino 12 Hydrogen. Cena autobusu wodorowego w tym przypadku to 625000 euro. Co ciekawe, zarówno w przypadku Van Hool, jak i autobusów zamówionych w Polsce, dostawy będą realizowane wspólnie dla Wuppertal i Kolonii. Paliwo wodorowe dla autobusów będzie produkowane w miejskiej spalarni odpadów. Powstający tam prąd jest przetwarzany w elektrolizerze na czysty wodór. Zakup nowych wodorowych autobusów dla Wuppertal jest realizowany przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

Źródło: WSW mobil

Zobacz także
– Wuppertal i Kolonia kupuje Solarisa na wodór
Van Hool A330 FC Fuelcell – specyfikacja techniczna
– Katalog autobusów wodorowych