Solaris Urbino Hydrogen dla Wuppertal i Kolonii

Solaris na wodór został zamówiony przez przewoźników miejskich z Wuppertal i Kolonii. WSW Mobil z Wuppertal zamówił 10 wodorowych Solarisów, a RVK Koln – 15 Solarisów z ogniwem wodorowym. Dostawy Solarisów zasilanych wodorem będą prowadzone w latach 2020 – 2021. Wszystkie Solarisy będą miały 12 metrów długości i ogniwo paliwowe o mocy 70 kW.

Solaris Urbino 12 Hydrogen dla RVK Koln nie będzie stanowił całkowitej nowości – w Kolonii pracuje już Solaris Urbino Electric 18 z dodatkowym ogniwem paliwowym. Pozwala ono na zwiększenie zasięgu napędu bateryjnego. Do Kolonii trafi 15 Solarisów Urbino 12 Hydrogen w tym i przyszłym roku. Wuppertal odbierze natomiast 10 Solarisów na wodór. Zamówione przerz WSW Mobil GmbH wodorowe Solarisy posiadają podobną specyfikację do pojazdów zamówionych przez włoskie SASA Bolzano. Bolzano zamówiło 12 wodorowych Solarisów, które trafią do przewoźnika w 2021 roku.

Solaris na wodór IV generacji został zaprezentowany w 2019 roku. Autobus wyposażono w ogniwo paliwowe marki Ballard o mocy 70 kW. Na jednym tankowaniu wodoru autobus może przejechać do 350 kilometrów. Pracę napędu wodorowego wspiera akumulator Solaris High Power o pojemności 30 kWh. Magazynuje on energię elektryczną z ogniwa wodorowego, jak i z rekuperacji podczas hamowania. Zamontowane zbiorniki na wodór H35 (350 bar) mają pojemność 1560 litrów i pozwalają magazynować 37,5 kg sprężonego wodoru. Na pokład autobusów trafią dodatkowe systemy podnoszące bezpieczeństwo i wydajność pracy pojazdów:
– klimatyzację całopojazdową;
– system dynamicznej informacji pasażerskiej;
– MobilEyeShield+ – system monitorowania przestrzeni wokół autobusu dla zapobieżenia wypadkom, wykrywający pieszych, rowerzystów i inne pojazdy;
– eSConnect – zdalny dostęp do telematyki pojazdu – położenia, ilości paliwa, stanu pracy podzespołów pojazdu i systemów pokładowych, a także generowanie spersonalizowanych raportów z ich pracy.\

Źródło: Solaris Bus

Zobacz także
– Solaris Urbino Hydrogen – specyfikacja techniczna
– Katalog autobusów wodorowych
– Wodór jako paliwo