Pociągi na wodór w Holandii po pierwszych testach

Wodór dla pociągów po raz pierwszy w Holandii dzięki Alstom. Pociąg pasażerski na wodór Coradia iLint pokonywał przez 10 dni trasę między Groningen a Leeuwarden na północy kraju. Skuteczność pociągu z ogniwem wodorowym została już potwierdzona przez 18 miesięcy na trasie Bremerhaven – Cuxhaven. Obecnie w Holandii używane jest 100 spalinowych pociągów, a długość niezelektryfikowanych tras wynosi 1000 km.

Wodorowy pociąg eksploatowany był na trasie o długości 65 kilometrów na północy Holandii. Testy zostały przeprowadzone przy współpracy z firmami Arriva (lokalny operator kolejowy), ProRail (holenderski zarządca infrastruktury kolejowej) oraz Engie (dostawy i tankowanie wodoru). Testy pociągu na wodór były prowadzone wyłącznie w nocy, gdzie przy zasilaniu wodorem osiągano do 140 km/h. Do pociągu był tankowany wyłącznie zielony, odnawialny wodór.

CoradiaiLint na wodór w czasie testów (źródło: Alstom)

Coradia iLint na wodór z powodzeniem wykonała już 18 miesięcy testów na trasach między Buxtehude – Bremervörde – Bremerhaven – Cuxhaven w Niemczech. Tamtejszy region zamówił 41 takich pociągów z ogniwem paliwowym. Pociąg na jednym tankowaniu wodoru może pokonać 1000 kilometrów, tyle samo co pociąg z silnikiem na olej napędowy. Układ zasilania wodorem pracuje ciszej niż silnik spalinowy, a jedynymi spalinami jest para wodna. Pociąg powstaje w dwóch fabrykach Alstom – francuskim Tarbes i niemieckiej Salzgitter.

„Testy w Holandii pokazują, w jaki sposób nasz pociąg wodorowy jest dojrzały pod względem dostępności i niezawodności, zapewniając taką samą wydajność jak tradycyjne pociągi regionalne, ale z korzyścią dla niskiego poziomu hałasu i zerowej emisji. Łatwo jest również zintegrować z istniejącą flotą i jest zgodny ze wszystkimi przepisami bezpieczeństwa. Coradia iLint to niezawodny, bezemisyjny pociąg gotowy do transportu nas do Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla – powiedział Bernard Belvaux, dyrektor zarządzający Alstom Benelux.

Źródło: Alstom

Zobacz także
– Niemcy – 27 pociągów dla RMV
– Lokomotywa na wodór dla PKP Cargo
– Wodór jako paliwo