Ciągniki LNG w Holandii w 2019 roku – liderem Volvo

Floty na LNG w Holandii w 2019 roku nie posiadały zbyt znaczącej dynamiki, a liczba nowych rejestracji zamknęła się w 141 autach na LNG. Liderem rynku jest Volvo, następne są Scania i Iveco. Duży wpływ na decyzje o zakupie gazowych ciężarówek miała niepewność co do akcyzy na LNG i zmiany generacji ciężarówki LNG od Iveco – ze Stralisa na S-Way NP.

Napęd LNG w pojazdach Volvo trafił do 61 ciężarówek (43,3% udziału w rynku). Volvo FH LNG w ilości 25 sztuk trafiło m.in. do holenderskiej poczty. Druga w kolejności była Scania z udziałem 33,3% (47 pojazdów gazowych). Ostatnie zaś Iveco z udziałem 23,4 % i 33 ciężarówkami na gaz. Słaby wynik ostatniego producenta wynika w dużej mierze ze zmiany modeli ciężarówek gazowych. Z rynku znika bowiem Stralis NP, a w jego miejsce wchodzi S-Way NP.

Napęd LNG nie stał się w 2019 roku wyborem flot z kilku względów. Firmy transportowe zwlekały z decyzją o zakupie ciężarówek na LNG ze względu na niepewną sytuację co do wysokości akcyzy na gaz. Dopiero na koniec roku ustalono, że w 2020 roku skroplony gaz ziemny zostanie objęty preferencyjną stawką, co pozwoli na utrzymanie rentowności napędu gazowego.

Źródło: Volvo Trucks Netherlands

Zobacz także
– Volvo FH LNG – dane katalogowe
– Iveco Stralis S-Way NP
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG