DAF XF z silnikiem na wodór od 2021 roku

Wodór napędzi nowy ciągnik DAF XF. Wraz z prezentacją nowej generacji ciągnika XF, holenderski producent zaprezentował prototyp ciągnika zasilanego wodorem. Co ciekawe, DAF idzie nie w ogniwa paliwowe, a jednostkę spalinową zasilaną wodorem. Za napęd odpowiada instalacja gazowa Prins pracująca na wodorze H70. DAF XF Hydrogen będzie wdrożony do produkcji w razie zainteresowania ze strony klientów.

DAF na gaz? Holenderski producent długo zwlekał z zaangażowaniem w napędy gazowe. Jednak 2021 rok jest przełomowy dla DAFa. Wraz z prezentacją nowej generacji ciężarówki firma zdecydowała się na prezentację prototypu ciężarówki zasilanej wodorem. Za napęd odpowiada jednak nie ogniwo wodorowe, a silnik spalinowy na wodór. Napęd wodorowy dla nowego XF został przygotowany wspólnie z firmą Prins.

Silnik wodorowy DAF będzie czerpał paliwo z wodoru H35 sprężonego pod ciśnieniem 350 bar. Będzie on magazynowy w 4 kompozytowych zbiornikach zamontowanych na ciężarówce. Co ważne, wodór będzie spalany bezpośrednio w silniku, a nie przetwarzany w ogniwie paliwowym na prąd. Nad takim rozwiązaniem pracuje m.in. MAN. Auto będzie dostępne dla testów u wybranych klientów. W razie zainteresowania klientów DAF podejmie produkcję DAF XF Hydrogen. Co interesujące, obecnie firma udostępnia swoich ciężarówek mniejszym producentom do montażu napędów wodorowych. Na takie rozwiązanie zdecydowała się m.in. firma Hyzon.

Źródło: DAF

Zobacz także
– Hyundai Xcient Fuelcell 2021 – nowe podwozie i zmieniony wygląd
– Mercedes GenH2 – testy ogniwa wodorowego
– Mercedes Econic Fuelcell z zabudową Faun