Mercedes Gen H2 – testy ogniwa wodorowego i współpraca z Shell

Napęd wodorowy od Mercedes od kwietnia 2021 roku jest intensywnie testowany na torze. Na podwoziu obecnej generacji Mercedes Actros zamontowano napęd wodorowy i silnik elektryczny. Przed końcem 2021 roku auto trafi do testów drogowych. Jednocześnie Mercedes podpisał porozumienie z Shell dla rozwoju sieci stacji tankowania ciekłego wodoru. Do 2030 roku powstanie sieć 150 stacji wodorowych i 5000 ciężarówek na wodór.

Mercedes GenH2 w czasie testów

Ogniwo wodorowe od Mercedes trafiło już do ciężarówki i przechodzi intensywne testy. Za bazę do testów służy najnowsza generacja Mercedes Actros. Na razie auto jeździ na sprężonym wodorze pod ciśnieniem H35. Ciekły wodór LH2 nie jest jeszcze powszechnie dostępny, projektanci Mercedesa intensywnie pracują tutaj nad zbiornikami kriogenicznymi. Zanim ogniwa wodorowe i silnik elektryczny trafią do seryjnego auta muszą wykonać pracę dla typowego auta w ciągu 10 lat. A to oznacza pokonanie 1,2 mln przebiegu w czasie 25 tysięcy motogodzin. W czasie testów na torze symulowane są różne sytuacje drogowe, w tym także potencjalnie niebezpieczne dla auta. Auto porusza się pod pełnym załadunkiem i waży nawet 40 ton. Kolejnym etapem będzie uruchomienie testów drogowych do końca 2021 roku.

Mercedes GenH2 w czasie testów

Tankowanie ciekłego wodoru dla cieżąrówek Mercedes będzie możliwe dzięki współpracy z firmą Shell. Daimler Truck AG i Shell New Energies NL B.V.  zawarły specjalne porozumienie, gdzie Daimler wdroży do oferty wodorowe ciężarówki, a Shell ustawi sieć stacji paliw wodorowych. Zielony wodór ma być wytwarzany w instalacjach Shell w Rotterdamie, Kolonii i Hamburgu. Pomiędzy tymi miastami ma powstać do 2024 roku sieć stacji ciekłego wodoru. W 2025 roku Mercedes dostarczy zaś pierwsze ciężarówki wodorowe GenH2. Celem jest uruchomienie 150 stacji ciekłego wodoru do 2030 roku i 5000 ciężarówek Mercedes na ciekły wodór. Dzięki temu powstanie siatka autostrad o długości 1200 kilometrów z dobrym dostępem do tankowania wodoru w postaci skroplonej. Wypracowany zostanie również standard dla tankowania ciekłego wodoru – z przyjaznym interfejsem dla użytkowników oraz łatwym tankowaniem auta. Całość prac odbywa się w ramach konsorcjum H2Accelerate.

Źródło: Mercedes-Benz, Shell

Zobacz także
– Mercedes GenH2 – specyfikacja ciężarówki na wodór
– Mercedes Econic Fuelcell z zabudową Faun
– Mercedes eCitaro Fuelcell od 2022 roku